CHP'nin Kürt ve İşçi Açılımı
Connect with us

Türkiye Siyaset Tarihi

CHP’nin Kürt ve İşçi Açılımı

Yayınlandı

on

Cumhuriyet Halk Partisi geride bıraktığımız günlerde olağan kurultayını tamamladı ve Deniz Baykal‘la yoluna devam etmeye karar verdi.

Bu konuda pek çok yazı yazıldı, söz söylendi. Herkesin hemfikir olduğu tek şey bir değişimin gerekliliğiydi. Evet, değişim fazlasıyla gerekiyor, eğer CHP oy potansiyelini arttırmak istiyorsa değişmek zorunda!

Ancak kurultay sürecinde beni en şaşırtan ve bir o kadar da etkileyen notka kurultayda iki ünlü Kürt sanatçının yer alması oldu.

Kurultayda Aynur’un “Keçe Kurdan“, Ciwan Haco’nun ise “Se Se” adlı Kürtçe parçaları seslendirildi. Kürtçe şarkıların çalınması salonda, “CHP Kürt açılımına şarkılarla başladı” şeklinde yorumlara sebep olmuş. Bunlar sevindirici gelişmeler, CHP umarım artık bir açılımın gereğini hissediyordur!

CHP, Mustafa Kemal‘in milliyetçilik anlayışı doğrultusunda bu topraklarda yaşayan her etnik yapıya kapılarını sonuna kadar açmalıdır. İktidarı hedefleyen bir CHP, Kürt kökenli vatandaşları görmezden gelmemeli! CHP işçileri, üniversiteleri ve sol adına bu ülkede birşeyler yapan vatansever insanları bünyesine katmadıktan sonra gelişimini tamamlayamayacak ve potansiyellerinin çok çok altında oylar alacaktır.

1 Mayıs’larda CHP olmadıktan sonra, Diyarbakır‘da CHP oy alamadıktan sonra günümüz CHP‘si bu ülkenin kaderi üzerinde acak muhalefet misyonunu üstlenebilir.

Bugüne kadar sürdürülen beceriksiz politikalar Mustafa Kemal‘in CHP‘sini ebedi muhalefet partisi konumuna düşürmüştür. Bu noktada CHP‘nin yapması gereken iki açılım da ortadadır: CHP, bölünmez bir Türkiye ve Kemalist bir iktidar için Kürtleri ve solun diğer kesimlerini de kazanmalıdır.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.