İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CHP’nin Kürt ve İşçi Açılımı

Cumhuriyet Halk Partisi geride bıraktığımız günlerde olağan kurultayını tamamladı ve Deniz Baykal‘la yoluna devam etmeye karar verdi.

 

Bu konuda pek çok yazı yazıldı, söz söylendi. Herkesin hemfikir olduğu tek şey bir değişimin gerekliliğiydi. Evet, değişim fazlasıyla gerekiyor, eğer CHP oy potansiyelini arttırmak istiyorsa değişmek zorunda!

 

Ancak kurultay sürecinde beni en şaşırtan ve bir o kadar da etkileyen notka kurultayda iki ünlü Kürt sanatçının yer alması oldu.

 

Kurultayda Aynur’un “Keçe Kurdan“, Ciwan Haco’nun ise “Se Se” adlı Kürtçe parçaları seslendirildi. Kürtçe şarkıların çalınması salonda, “CHP Kürt açılımına şarkılarla başladı” şekilnde yorumlara sebep olmuş. Bunlar sevindirici gelişmeler, CHP umarım artık bir açılımın gereğini hissediyordur!

 

CHP, Mustafa Kemal‘in milliyetçilik anlayışı doğrultusunda bu topraklarda yaşayan her etnik yapıya kapılarını sonuna kadar açmalıdır. İktidarı hedefleyen bir CHP, Kürt kökenli vatandaşları görmezden gelmemeli! CHP işçileri, üniversiteleri ve sol adına bu ülkede birşeyler yapan vatansever insanları bünyesine katmadıktan sonra gelişimini tamamlayamayacak ve potansiyellerinin çok çok altında oylar alacaktır.

 

1 Mayıs’larda CHP olmadıktan sonra, Diyarbakır‘da CHP oy alamadıktan sonra günümüz CHP‘si bu ülkenin kaderi üzerinde acak muhalefet misyonunu üstlenebilir.

 

Bugüne kadar sürdürülen beceriksiz politikalar Mustafa Kemal‘in CHP‘sini ebedi muhalefet partisi konumuna düşürmüştür. Bu noktada CHP‘nin yapması gereken iki açılım da ortadadır: CHP, bölünmez bir Türkiye ve Kemalist bir iktidar için Kürtleri ve solun diğer kesimlerini de kazanmalıdır.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir