III. Uludağ Üniversitelerarası Diyalog Kongresi
Connect with us

Politik Akademi

III. Uludağ Üniversitelerarası Diyalog Kongresi

Yayınlandı

on

Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Topluluğu tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen  Uludağ Öğrenci Kulüpleri Arası Diyalog Kongresi, bugün 27 Şubat 2011 tarihinde sona erdi. “Üniversite gençliğinin ülkemizin siyasetine, ekonomisine ve sosyal politikalarına olan duyarlılığını arttırmak ve bilgili, donanımlı ve duyarlı bir şekilde üniversiteden mezun olmalarına katkıda bulunmak” amacıyla yapılan kongreye Türkiye‘nin dört bir tarafından üniversite öğrencileri katıldılar. Kongrenin programı geçen senelerde olduğu gibi oldukça yoğundu. İki gün planlanan kongre, ilk gün Bursa Tayyare Kültür Merkezi‘nde, ikinci gün ise Bursa Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi‘nde devam etti.

Türkiye’nin birçok farklı üniversitesinden kongreye katılan üniversite öğrencileri Türkiye’nin siyasetini, ekonomisini ve özellikle endüstri ilişkilerini tartıştılar. Kongrenin bugünkü Siyaset Oturumu Türkiye’nin geleceği adına oldukça umut vericiydi. Süleyman Demirel Üniversitesi öğrencisi İbrahim Çelik, “Sanayileşme Sürecinde Türkiye” ve Bursa Gençlik Meclisi Başkanı Başak Saygı ve Başkan Yardımcısı Hakan Darılmazlar ise “Siyaset ve Bursa Gençlik Meclisi” adlı tebliğlerini sundular. İnternet Gazeteciliği ve Blog Denreği Genel Sekreteri ve ayrıca Politik Akademi Genel Koordinatörü olarak benim yönettiğim oturum, katılımcıların da oldukça ilgilerini çekti.

Siyaset oturumunu yönetmek benim için oldukça önemli birşeydi. Türkiye’nin gelmiş olduğu noktada; halen siyaset, kimi arkadaşlarımız ve hatta kimi hocalarımız için çok uzak ve hatta ürkütücü bir kavram. Türkiye’nin siyasal anlamda hızlı bir şekilde değişip, dönüştüğü şu son yıllarda üniversitelerden olumlu ya da olumsuz bir tek ses gelmemesinin altında yatan sebep de bu olsa gerek. Siyaset yapmaktan ya da siyasete dair yazmaktan korkuyoruz! Oysa siyaset hayatımızın bir parçası ve belki de hayatın ta kendisi!

Bu nokta Uludağ Üniversitesi’ne ve özellikle Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Topluluğu’na tekrar teşekkür etmek istiyorum. Son üç yıldır, bir araya gelip özgürce siyaset yapma ve siyasete dair düşünmemize olanak sağlıyorlar ve bence bu Türkiye’nin diğer üniversiteleri için iyi bir örnek oluyor. Şüphesiz Üniversiteler Arası Diyalog Kongresi’ni sadece Uludağ Üniversitesi de var etmiyor, bu değerin yaratılmasında dün ve bugün kongrede öğrencileri bulunan her üniversitenin de değerli katkıları var. Söz konusu her üniversiteye ve değerli temsilcilerine teşekkür ediyorum.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.