Başkonsolos Hesen Zeynalov: Tek Millet İki Devletiz
Connect with us

Kafkasya

Başkonsolos Hesen Zeynalov: Tek Millet İki Devletiz

Yayınlandı

on

Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü ve Haydar Aliyev Vakfı Türkiye Temsilciliği‘nin işbirliği ile 16-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen “Güney Kafkasya’da Güvenlik ve Türkiye-Azerbaycan İlişkileri” temalı I. Uludağ Uluslararası İlişkiler Konferansı bugün de devam etti.

Konferansın ikinci günü misafir konuşmacı Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Hesen Zeynalov‘un açılış konuşmasını yapmasıyla başladı. Başkonsolos Hesen Zeynalov, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki diplomatik ilişkilerin yoğunluğu üzerinde durarak her iki ülke arasında herhangi bir güven sorunu yaşandığını vurguladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘nın Ermenistan ile gelişen ilişkiler sürecinde Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgalinin sona erdirilmesini önkoşul olarak ileri sürmesini takdirle karşıladıklarını belirten Başkonsolos, geleceğe dair umutlu olduğunu kaydetti.

Başkonsolos Hesen Zeynalov, Dağlık Karabağ’da yaşanan işgalin ve Hocalı Katliamı’nın boyutlarını sayılarla ortaya koydu. Başkonsolos Zeynalov, Hocalı katliamında 83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişinin öldürüldüğünü, toplam 487 kişinin ağır yaralandığını, 1275 kişinin rehin alındığını ve 150 kişinin de kaybolduğunu belirtti.

Tüm bu yaşanan üzücü olaylara ve uluslararası örgütlerce alınmış kararlara rağmen Azeri topraklarındaki Ermeni işgalinin halen devam ettiğini vurgulayan Başkonsolos Hesen Zeynalov, bunun sonucu olarak Ermenistan’ın bölgenin dışlanan devleti olmak zorunda kaldığını söyledi. Azeri ordusuna ayrılan ekonomik payın, tüm Ermenistan’ın bütçesinden fazla olduğunu da sözlerine ekleyen Başkonsolos, buna karşın sorunun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğine olan inançlarını koruduklarını belirtti.

Türkiye ve Azerbaycan arasında oldukça gelişmiş olan ekonomik, siyasal ve kültürel ilişkilere de değinen Başkonsolos, Türkiye ve Azerbaycan’ın geleceğine dair öngörülerini de konuşmasında paylaştı.

Oturum sonrasında Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tayyar Arı tarafından verilen plaketi alan Başkonsolos Hesen Zeyla konferanstan ayrıldı.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.