IMF Tarihde Bir İlk: Kadın Başkan
Connect with us

3. Dünya

IMF Tarihde Bir İlk: Kadın Başkan

Yayınlandı

on

Uluslararası Para Fonu IMF’in başkanlık koltuğuna ilk kez bir kadın oturdu. Dominique Strauss-Kahn’ın istifasıyla boşalan başkanlığa Fransa maliye bakanı Christine Lagarde seçildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde cinsel taciz iddiasıyla tutuklanan Dominique Strauss-Kahn’ın istifasıyla boşalan koltuğa ilk kez bir kadın oturdu.

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin gibi ülkelerin desteğini alan 55 yaşındaki Chritine Lagarde, paranın patronluğu için Meksika Merkez Bankası başkanı Agustin Carstens’le yarıştı.

IMF’nin 24 üyeli icra direktörleri kurulu, Fransa maliye bakanı Lagarde’ı oybirliğiyle başkanlığa seçti.

Lagaede’nin seçilmesi Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy’i de sevindirdi. Sarkozy, bunun Fransa için bir zafer olduğunu belirtti.

IMF’nin ilk kadın başkanı olan Lagarde, 5 yıl sürecek görevine 5 Temmuz’da başlayacak. Yeni IMF başkanı, 2009’da Financial Times tarafından Avrupa’nın en iyi maliye bakanı seçilmişti; aynı yıl Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü 17.  kadını olarak gösterilen Lagarde, Time dergisinin en etkili 100 ismi arasında da yer aldı.

2007'den bu güne "Değiştirmek için anlamak, anlamak için Politik Akademi" sloganıyla "Dünya"nın haber ve analizini veriyoruz...

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.