İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İsrail, Gazze Yardım Filosunu Engelleyecek

Kanlı Mavi Marmara baskını nedeniyle zor bir dönem geçiren İsrail, yeni filo için hazırık yapıyor. Haziran ayı sonunda yola çıkması beklenen uluslararası  filoyu durdurmaya kararlı olan İsrail ordusu tatbikat üstüne tatbikat gerçekleştiriyor.

Yeni bir Mavi Marmara faciası yaşamak istemeyen  İsrail ordusu ikinci Gazze Filosunu durdurmaya kararlı

İsrail donanması, Gazze’ye uygulanan ablukayı delmek ve insani yardım ulaştırmak için haziran ayı sonunda yola çıkması beklenen uluslararası  filoya hazırlık için geniş çaplı tatbikat düzenledi.

2010 yılının Mayıs ayında  9 Türkün hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kanlı Mavi Marmara baskını sonrası büyük eleştirilere maruz kalan Tel Aviv yönetimi bu sefer işi sıkı tutuyor.

İsrail Savunma Güçleri’nden bir yetkili gemilerin geçişine izin vermemekte kararlı olduklarını vurgularken asıl amaçlarının bölgeye silah girişine engel olmak olduğunu belirtti. İsrail ordusunun “gemileri durdurmak için öldürücü olmayan yeni silahlarla donatıldığı” da kaydedildi.

İsrail’de yayımlanan Haaretz Gazetesi’nin  İHH’nın Gazze yardım filosunu iptal edebileceği yönüğndeki haberinin ardından da vakıftan önemli bir açıklama geldi. İnsani Yardım Vakfı, Mavi Marmara gemisinin Gazze’ye yardım filosunda yer almayacağını duyurdu.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Soruşturma Komisyonu’nun Mavi Marmara baskını ile ilgili sürekli ertelenen ve merakla beklenen nihai raporunu önümüzdeki ay yayınlaması bekleniyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir