İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suriye'de Kanlı Savaş Devam Ediyor

Suriye’de ordunun ülkenin kuzey kesimindeki isyancılara yönelik operasyonları devam ediyor. Operasyonlar kapsamında daha önce Cizr El Şuhur kentini kontrol altına alan ordu, bölgenin diğer önemli kentleri Maaret El Numan ve Han Eeyhun’a da girdi.

Beşşar eEad’a bağlı birliklerle isyancılar arasındaki savaş ülkenin kuzey kesimlerinde yoğunluk kazanıyor. Düzenlenen operasyonlarda Cizr El Şuhur kendi tamamen esad’a bağlı birliklerince kontrol altına alınırken, operasyonların şimdiki hedefinde ise Maaret El Numan ve Han Şeyhun kentleri var.

Her iki kent de Başkent Şam ile ülkenin kuzey kesimlerini bağlayan yol üzerinde yer alıyor. Suriye ordusunun iki kenti kontrol altına alarak Şam-Halep bağlantısını kesme ihtimali olan isyancıları etkisiz hale getirmeyi amaçladığı beliritiliyor. Esad muhalifleri ise operasyonlardan kaygı duyuyor: her iki kentte de binlerce kişinin ordunun şiddetinden korkarak kaçtıkları iddia ediliyor.

Birleşmiş Milletler de kaygılı. Örgütün genel sekreteri Ban Ki-Mun’un Suriye lideri Beşar Esad’la görüştüğü ve Esad’a “kendi insanlarını öldürmeyi durdurması” çağrısında bulunduğu bildirildi.

Ülkede üç aydır devam eden kanlı iç savaşta Esad’a bağlı birlikler tarafından en az bin yüz kişinin öldürüldüğü, on bin kişinin de göz altında tutulduğu tahmin ediliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir