İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Papandreu Hükümeti Güvenoyu Aldı

Yunanistan’da başbakan Yorgo Papandreu’nun geçtiğimiz hafta yenilediği kabine  muhalefete rağmen parlamentodan güvenoyu aldı. Papandreu, parlamento’daki oylamayla rahat bir nefes alırken dışarıda göstericilerle polis arasında çatışmalar vardı.

Bakanlar Kurulu’nun yeni üyelerine, meclisteki 300 milletvekilinden 155’i destek verirken, 143’ü ise “hayır” dedi. Ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi ve Meclisteki diğer muhalefet partileri güvenoyu vermeyeceğini daha önce ilan etmişti.

Papandreu liderliğindeki PASOK iktidarı, böylece siyasi krizin ilk raundunu atlatmış oldu. Yunan Başbakan, milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, güvenoyunu Yunan vatandaşlarının ülkenin geleceği için neleri feda edebileceğini gösteren bir sözleşme olarak nitelendirdi.

Yunan hükümetinin, şimdi Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF)  tarafından sağlanan yardımın beşinci dilimini alabilmesi için parlamentodan bütçede yeni kesintiler paketini geçirmesi gerekiyor.

Tarihinin en derin ekonomik krizinin üstüne bir de siyasi belirsizlik yaşayan ülkede halk ise bıkkın. Kemer sıkma politikalarını protesto eden binlerce kişi, güven oylamasının yapıldığı saatlerde Başkent Atina’daki Sintagma Meydanı’nı doldurdu

Meydanda kendi sandıklarını kuran protestocular yeni kabineye güvenoyu vermedi, hükümet, IMF ve AB aleyinde sloganlar attı. Gece saatlerinde bir grup göstericiyle polis arasında çatışmalar yaşandı. Güvenlik güçleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Kamu Çalışanları Konfederasyonu ve İşçi Sendikaları, bütçede vergi artışları ve özelleştirmeleri içeren yeni önlemler paketinin parlamentoya sunulacağı önümüzdeki hafta 48 saatlik grev kararı aldı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir