İrlanda'da Katolik-Protestan Çatışması
Connect with us

Avrupa

İrlanda’da Katolik-Protestan Çatışması

Yayınlandı

on

Kuzey İrlanda’da  katoliklerle  protestanlar arasında yaşanan çatışmalar şiddetlendi. Başkent Belfast’ın doğusundaki katolik mahallesi yakınlarında çıkan çatışmalarda çok sayıda kişi yaralandı.

Olaylar, ayrılıkçı katoliklere karşı şiddet eylemleriyle tanınan İngiltere yanlısı protestan Ulster Gönüllü Birliği üyelerinin gövde göstersiyle başladı.

Başkent Belfast’ın doğusundaki katolik mahallesine yürüyen protestanlar bazı binaları ateşe vermek isteyince olaylar kontrolden çıktı. Molotof kokteyli ve havai fişeklerin de kullanıldığı çatışmalar sırasında  iki kişinin ateşli silahla  vurulduğu, iki kişinin de yanarak yaralandığı belirtildi.

Çatışmaların çıktığı mahallelerde yolları kapatan polis, güvenliği sağlamaya ve olaylara son vermeye çalıştı ancak polis de tarafların hedefi olmaktan kurtulamadı.

2007'den bu güne "Değiştirmek için anlamak, anlamak için Politik Akademi" sloganıyla "Dünya"nın haber ve analizini veriyoruz...

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.