Avrupa'nın En Büyük Uyuşturucu Operasyonu
Connect with us

Avrupa

Avrupa'nın En Büyük Uyuşturucu Operasyonu

Yayınlandı

on

İspanyol polisinin, Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu, FBI, ile ortaklaşa düzenlediği operasyonda Avrupa’nın en büyük uyuşturucu kaçakçılığı ve para aklama şebekesi çökertildi. Yapılan operasyon sırasında bir evin temeline gizlenmiş olarak tam 25 milyon Euro nakit para polisin temeli balyozlarla kırmasıyla ortaya çıkartıldı.

 

İspanyol polisinin operasyon düzenlediği bir evin temelinden tam 25 milyon Euro çıktı.

Operasyon Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI ile İspanyol polisi tarafından birlikte gerçekleştirildi. Uyuşturucu baronu Alvaro Lopez Tardon’un erkek kardeşinin evine düzenlenen baskında oturma odasındaki döşemelerin altında 25 milyon Euro bulundu. Yetkililer, bunun Avrupa’ya uyuşturucu kaçakçılığından gelen ve bir defada ele geçirilen en büyük miktardaki para olduğunu açıkladı.

 

İki yıldır sürdürülen operasyon kapsamında, İspanya’da 21, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 4 mülke el konulduğu; mülklerin değerinin 75 milyon Euro olduğu kaydedildi. Ayrıca operasyon kapsamında 60 otomobile, mücevher, saat, altınlarla 5 silaha da el konuldu.

 

Şebekenin uyuşturucu kaçakçılığından elde ettiği karaparayı, lüks ev ve otomobil alım satımı yaparak akladığı düşünülüyor.

 

Avrupa’nın en büyük uyuşturucu kaçakçılığı ve karapara aklama şebekesine yönelik yapılan operasyon kapsamında çok sayıda kişi de gözaltına alındı. Başkent Madrit ile çevresinde toplam 17, Amerika Birleşik Devletleri’nin Miami kentinde de 4 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

 

İspanya, uyuşturucu ticaretinde önemli bir güzergah olan Kuzey Afrika’ya yakınlığı ve önemli kokain üretim bölgesi olan Latin Amerika’daki eski sömürgeleriyle olan sıcak ilişkileri nedeniyle uyuşturucu kaçakçıları tarafından tercih edilen bir ülke.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.