Özel Röportaj: Suriye'de Aslında Neler Yaşnıyor?
Connect with us

Makale Analiz

Özel Röportaj: Suriye’de Aslında Neler Yaşnıyor?

Yayınlandı

on

Akçakale krizi sonrasında Türk topçularının vurduğu Tel Abyad’ta neler yaşandı? Kaç kişi öldü, ölenler kimdi? Sınırın öte yanında, Suriye topraklarında aslında neler oluyor? Özgür Suriye Ordusu özgürlük savaşçısı mı yoksa bir terörist örgüt mü?

İşte tüm bu soruların cevabını Akçakale krizi sonrasında Türkiye’den bölgeye giden ilk gazeteciler olan Olay TV ekibinden aldık. Olay Haber Sorumlu Müdürü Cüneyt Önder, kameraman Hüseyin Tarih‘le birlikte bir gece vakti sınırı nasıl geçtiklerini ve Tel Abyad’ta karşılaştıkları manzarayı Politik Akademi’ye anlattı.

Akçakale’de 5 kişinin hayatını kaybetmesinin ardınan Türk topçularının bomba yağdırdığı Tel Abyad’a giden ilk ekip siz oldunuz. Öncelikle buradan başlayalım, sınırı geçip Tel Abyad’a nasıl ulaştınız?

Cüneyt Önder: Aslında sınırı geçmek çok da zor değil. Tek kısıtlama gazeteciler için. Hem Suriyeliler hem muhalifler hem de onlara destek veren Türk vatandaşları sınırı hiç bir kontrol olmadan geçebiliyor. Biz de Özgür Suriye Ordusu içindeki kontaklarımızı kullanarak sınırı geçtik. Elbette
gece olması nedeniyle risk daha fazlaydı ancak gazeteci refleksi her zaman risklerin önüne geçiyor. Sınırı yaklaşık 10 dakika süren bir yürüyüşün ardından geçerek bizi bekleyen grupla buluştuk. Önce Telabyad, ardından da Türk topçusunuın vurduğu öne sürülen Eyn Arus’a gittik.

Ancak Genelkurmay Başkanlığı’ndan farklı bir açıklama geldi. Genelkurmay Başkanlığı Türkiye-Suriye sınırının kontrol altında olduğunu bildirdi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bunu ben değerlendirmiyorum gerçekler ortada, görüntüler ortada. Genelkurmay’a aslında bir soru sormak gerekiyor. Neden Suriye’de çatışmalar sadece Türkiye sınırındaki İdlip ve Halep’te sürüyor? Yanıtını ben vereyim çünkü silahlı gruplar sınırı rahatlıkla kullanıyor. Silah, mühimmat tıbbi destek Türkiye’den geliyor.

Tel Abyad’ta nasıl bir manzarayla karşılaştınız? Türk topçularının vurduğu bölgede ölü ya da yaralı bilgisi edinebildiniz mi? Malumunuz bu konuda herkesten farklı açıklamlar geldi.

Tam anlamıyla bir savaş alanı. İsabet almayan bina yok gibi. Muhalifler bize Türk topçu ateşinde 17 askerin öldüğünü, ayrıca isabet alan karakolda tutulan 20 kadar muhalfin de hayatını kaybetiğini söyledi. Tabi bunlar teyide muhtaç bilgiler. Doğru olarak kabul etmek pek mümkün değil.

Bölgede kontolün Özgür Suriye Ordusu’nda olduğu bildirildi. Tel Abyad’ta onlarla görüşme şansınız oldu mu?

Hem Özgür Suriye Ordusu hem de radikal gruplarla konuşma fırsatımız oldu. Aralarında önemli bir fark var. Özgür Suriye Ordusu genelde Esad yönetiminin devrilmesi hedefiyle silahlı mücadeleyi sürdürürken aralarında çok sayıda yabancının da bulunduğu radikal gruplar hilafet sloganları atıyor. Yani onlar için  Esad, demokrasi ya da insan hakları gibi konular önemli değil.

Muhalifler için kimileri “özgürlük savaşçıları” derken, “islamcı terörist” olduklarını düşünenler de var. Sizin görüştüğünüz Özgür Suriye Ordusu askerleri nasıl bir profil çiziyordu? Karşınızda özgürlük savaşçıları mı yoksa islamcı teröristler mi buldunuz?

Terörizmin tanımı çok açık. Bombalı araçlarla saldırılar, keskin nişancı ateşi, sokak ortasında yargısız infazlar. Bunlar artık sıradan görüntüler olmuş durumda ve sanki bir özgürlük savaşı gibi gösteriliyor. Suriye’de halkına zulm eden baskıcı bir yönetim, o yönetime karşı siyasi ve sivil mücadele veren halk kitleleri ve bu mücadeleyi araç olarak kullanan teröristler var.

Dilerseniz biraz da Akçakale izlenimleriniz üzerinde duralım. Akçakale’de durum nasıl?

Akçakale’de durum biraz karışık. 5 sivilin ölümü herkesi aynı derecede üzse de tepkilerin adresi farklı. Kimileri olaydan tamamen Beşar Esad yönetimini sorumlu tutarken çoğunluk hükumetin suriye politikalarını işaret ediyor. Çok değil 2 yıl önce snır ticareti nedeniyle refah içinde yaşayan ilçe bugünlerde ekonomik olarak da çok zor durumda.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.