Politik Forum: Türkiye'de Sol Bitti Mi?
Connect with us

Politik Forum

Politik Forum: Türkiye’de Sol Bitti Mi?

Yayınlandı

on

Politik Forum’un üçüncü haftasında okuyucularımıza kısa ve net bir soru soruyoruz:

Türkiye’de Sol Bitti Mi?

Cevabınız her ne olursa olsun aşağıdaki yorum bölümüne gerekçenizle birlikte belirtmenizi istiyoruz. Böylelikle sağlıklı bir tartışma ortamı doğacağını umuyoruz.

Evet, şimdi söz sizde…

2007'den bu güne "Değiştirmek için anlamak, anlamak için Politik Akademi" sloganıyla "Dünya"nın haber ve analizini veriyoruz...

Devamını Oku
Reklam
4 Yorum

4 Comments

 1. Sercan Özen

  30/10/2012 at 15:43

  Solun Türkiye’de hiç bir zaman iktidar hedefinde olmadığını düşünüyorum. Liberal sağ parti iktidarları ve uyguladıkları politikalar için kısmi sınırlamalar getirebilmek, sosyal devlet lehine denge unsuru oluşturmak sanki asıl misyonlarıydı. Günümüzde ise misyonlarından bir şey yitirmediler ama etkinliklerinin net olarak azaldığı saptaması yapılabilir yada şöyle diyebiliriz Etkinlik konjonktürünün düşüş eğilimi gösterdiği bir dönemdeler. Küresel ve yerel etkenlere bağlı artabilir, azalabilir, söylemler değişebilir ama biter mi? Bitmez.

 2. muhsin bulut

  30/10/2012 at 16:36

  bence can çekişiyor….sol olduğunu iddia eden chp sol görüşten uzak bir yol haritası üzerinden devam ediyor. bdp desen hükümetin azizliğine uğramış. 10000 den fazla partilisi içeride. diğer küçük grupları da( ödp-emep v.s) türkiyede dikkatte alan yok. öyle bir süreçteyiz ki kimse sol olduğunu rahat bi şekilde söyleyemeyecek durumda.. hükümet sağolsun.

 3. Samet Sevim

  30/10/2012 at 20:14

  bence solun en büyük partisi chp’nin içindeki bütün adamları çıkarın tabelası en az % 15- 20 oy alır chp’ye oy verenlerin çoğu Atatürk adına oy veriyor halka yönelik ses getirecek projeleri yok seçimde herkese para dağıtma vaadinde bulundu kendi portföyünden olmayanlara bu şekilde hitap etmek istediler belki de ama şahsi düşüncem iktidarın ekmeğine yağ sürmekten başka bir şey yaptığı yok tek parti döneminden bugüne kadar iktidar olanların da sağcı olmalarının başlıca sebebi dini ön plana koymaları herkes eşit olacak demek diğerlerinden daha eşit olanlar için ilgi çekmiyor ama din toplumda büyük bir kısmın desteğini almak için çok basit bir yöntem solun bu durumda olması Atatürk’ten sonra gelen yöneticilerin sol liderlerinin başarısızlığından kaynaklıdır Atatürk sahip olduğu vizyonun bir kısmına bile sahip olamayan bu insanlar şehirlerden köylere inmeyi başaramamışlar insanların sorunlarına yeterli cevabı verememişlerdir tüm bunlara solcuların anarşist terörist gibi gösterilmesi toplumun bazı kesimlerinin soldan korkmasına sola yaklaşmasına engel olmuştur sol bitmedi belki tam olarak bitmeyecek ama solu savunacak güçlü bir lider bulunmadıkça can çekişmeye devam edecektir

 4. ZÜBEYIR GÜLABI

  31/10/2012 at 11:08

  Türkiye’de sol bitti mi?
  Sol bitmemeli, ama dönüşmeli. Daha yerli bir solumuz olmalı. Türk solunun klasik söyleminde her zaman şeyh Bedrettin vardı. Ama, Bedrettini söylemine katan sol onun şeyhliğini katamadi bu söyleme.
  Bedrettin, öyle yaa da böyle dini bir figürdü. Muhafazakar burjuvazinin giderek güçlendiği bir Türkiyede, dine çok mesafeli bir sol gelişme gösteremez.
  Ecevit’in dinle ve dindar ile barışık solu, maalesef soldan rağbet görmedi. Yoksa halk rağbet gösterdi ve solun en zayıf döneminde oy da verdi. Ama parti içi sol bile Ecevit’in söylemini benimsemedi. Ecevit’in, Kaçakçı’ya mecliste gösterdiği tepkiden sonra, halk da soldaki bu uyuşmazlıgi görüp oyunu geri aldı.
  Sol bu haliyle marjinal kalmaya mahkum.
  Saygılar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.