Suriye Muhalefeti Kazdığı Kuyuya Düşüyor
Connect with us

Makale Analiz

Suriye Muhalefeti Kazdığı Kuyuya Düşüyor

Yayınlandı

on

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye tam da Avrupa ve Ortadoğu turuna çıkarken Suriye muhalefetinden sürpriz bir tepki geldi.

Olayı şöyle özetleyebiliriz:

Şam’da 100’e yakın sivilin can verdiği büyük bir terörist saldırı gerçekleştirildi ya bir süre önce… Henüz eylemi üstlenen olmadı ama tüm dikkatler El Nusra Cephesi adlı örgütün üzerinde toplandı.

Suriye Ulusal Konseyi ise bundan çok rahatsız oldu. Çünkü El Nusra Cephesi ABD’nin terörist örgütler listesinde yer alıyordu.

SUK zor durumdan kurtulmak için bir şeyler yapmalıydı.

İşte sürpriz tepkinin nedeni buydu.

Koalisyon, Roma’da düzenlenecek olan “Suriye’nin Dostları Toplantısı”na katılmayacağını, ayrıca Rusya ile ABD’de yapılacak görüşmeleri de boykot edeceğini duyurdu.

Bu konuda SUK’tan yapılan açıklamada şu görüşe yer verildi:

“Suriye halkına karşı işlenen suçlarda uluslararası toplumun takındığı umursamaz tavrı ve sessizliği protesto ediyoruz. Rusya liderlerini de Suriye rejimine verdikleri silah desteğini sürdürmeleri nedeniyle hem ahlaki hem siyasi açıdan sorumlu tutuyoruz.”

 

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada John Kerry’nin ilk yurtdışı ziyaret programında Londra, Berlin ve Paris’ten sonra Roma’ya uğrayacağı bildirilmişti.

Programa göre Kerry Roma’da, Suriye krizi konusunda düzenlenecek çok taraflı toplantılara katılacaktı.

Bu arada Suriye muhalefetinin liderleriyle de görüşmelerde bulunacaktı.

Ayrıca Kerry, üzerinde çalıştığı yeni bir diplomatik çözüm planını da Roma’daki toplantılarda görücüye çıkarmış olacaktı.

Washington’da ziyaret öncesi açıklanan program böyleydi.

 

SUK’tan gelen boykot kararı ABD Dışişleri Bakanı’nın Roma hazırlıklarını ne ölçüde etkiler, bilinmiyor.

Ancak SUK lideri Muaz El Hatib’in girişimlerini baltalaması bekleniyor.

Çünkü El Hatib, ülkede şiddete son verilmesi konusunda Suriye hükümeti yetkilileriyle görüşmeye hazır olduğunu açıklamış, bu çerçevede Washington ve Moskova’dan yapılan davetleri de kabul etmişti.

Şimdi bu boykot kararı, elbette ki, süreci olumsuz etkileyecek.

Belki de sürecin askıya alınmasına yol açacak.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.