İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beklenen Açıklama Geldi: Türk Milletine Çağrı

Prof. Dr. Halil İnalcık, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Alev Alatlı, Hasan Celal Güzel, Emekli Orgeneral Edip Başer, TBMM Eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, HEPAR Genel Başkanı Osman Pamukoğlu ve DGM Eski Savcısı Talat Şalk gibi isimlerin de imza attığı “Türk Milletine Çağrı” bildirisi açıklandı.

Merakla beklenen bildiride, “Türk Milleti’nin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz” vurgusu yapıldı.

Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Prof. Dr.

Bican Ercilasun, Prof. Dr. Ümit Özdağ, Prof. Dr. İskender Öksüz ve Sadi Somuncuoğlu’ndan oluşan tertip komitesinin organizasyonuyla Ankara Sürmeli Oteli’nde gerçekleştirilen basın toplantısında çağrıyı Prof. Dr. Mustafa Kafalı okudu.

Kafalı, bildiriye 300’e yakın bilim adamı, yazar, siyasetçi ve edebiyatçının imza atarak, destek verdiğini söyledi. Bildiri ile “Türk Milletinin akli selimine” seslendiklerini belirten Kafalı, ayrıca “Tarihin bu dönemecinde Türk Milleti adına hareket edenleri uyardıklarını” ifade etti.

İşte Merakla Beklenen “Türk Milletine Çağrı” Bildirisi

Bildiride Türk Milleti’nin aklı selimine seslenildiği kaydedilerek, “tarihin bu dönemecinde Türk Milleti adına hareket edenleri aşağıdaki hususlarda uyarıyoruz!” denildi ve şu maddeler sıralandı:

  1. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve sahibi olan Türk Milleti’nin adı, vatandaşlık tarifinden ve Anayasa’dan çıkarılamaz.
  2. Devletimizin eşit ve şerefli üyeleri olan aziz vatandaşlarımız, ırklara ve mezheplere ayrıştırılamaz.
  3. Anadolu coğrafyasında Selçuklu ile başlayıp Osmanlı ile devam eden Türk Milleti’nin kesintisiz egemenliğini esas alan büyük Atatürk’ün kurduğu milli devlet yapısı ortadan kaldırılamaz.

 

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir