İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eşcinsel Evlilik Yasası Kahve Devi Starbucks’ı Vurdu

Eşcinsel evlilikleri destekliyoruz diyen Starbucks’ın satış ve karı düştü. İtiraf şirketin hissedarı Tom Strobhar’dan geldi. Strobhar, yaşanan olumsuzlukta şirkete yönelik boykotun etkili olduğunu açıkladı.

Peki, olay bu aşamaya nasıl geldi?

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Batı’da son yıllarda öne çıkan bir konu da eşcinsel evlilikler. Avrupa’da birçok ülkede yasal olan eşcinsel evlilik Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğu eyaletinde de düzenlenen referandumlarla kabul edildi.

Eşcinsel evliliklerin böylesine hızla yasalaşmaya başlaması muhafazakarları rahatsız etmiş olacak ki birçok ülkede eşcinsel evlilik tarıştmaları başladı.

Siz bu konuda düşündüklerinizi rahatlıkla ifade edebilir misiniz bilmem ama Dünya’nın en önde gelen kahve devi Starbucks tavrını tüm dünyaya açıkladı.

30 ülkede 6 bine yakın şubesi bulunan dev şirket, eşcinsel evlilikleri desteklediğini duyurarak, bu çerçevede yapılan tüm çalışmalara katkı sunmaya çalıştı. Şirketin CEO’su Howard Schulz, farklılıkların saygı görmesine taraftar olduklarını ve bunun şirket felsefelerinin merkezinde bulunduğunu söyledi.

Starbucks’ın bu çıkışı özellikle muhafazakarları rahatsız etti. Öyle ki Hristiyan muhafazakarlar kabul etmedikleri İslam dinine mensup Müslümanları bile bu şirketi boykot etmeye çağırdı. Şirket hissedarı Tom Strobhar, Çarşamba günü ABD’nin Seattle kentindeki şirket kongresinde boykotun kısmen başarılı olduğunu ve Starbucks’ın gelirlerinde küçük de olsa bir azalma yaşandığını açıkladı.

Ancak şirketin CEO’su Schultz, bu tartışmanın ekonomik değil, politik olduğunu belirterek “Starbucks çeşitliliği ve eşitliği desteklemeye her zaman devam edecek” diye konuştu.

Şimdi bu noktada  sormak istediğim birkaç soru var:

 • Birincisi, bir şirketin siyasal ya da sosyal bir konuda tavır almasını, bunu kamuoyuyla paylaşmasını doğu buluyor musunuz?
 • İkincisi Türkiye’de bir şirket bunu yapabilir mi? Yaparsa halkın tepkisi ne olur?
 • Türkiye’de hükümetin kendisine muhalefet eden bir şirkete yönelik politikası ne olur? Bu şirket ticari faaliyetlerini sürdürebilir mi?
 • Ve son olarak, Türkiye’de eşcinsel evliliklerin yasalşmasını destekliyor musunuz?

Sorular bunlar. Sizler de cevaplarınızı yorum başlığı altında bırakabilirsiniz. Cevaplarınızı bekliyor olacağım.

9 Yorum

 1. özkan özkan 30/03/2013

  ALLAHIN lanetlediği olaya evlilik kılıfını uydurmuşlar ,tıpkı faize kredi olayı gibi soyunan kadına cesur kılıfı gibi türkiyede bu duyuru olursa yer yerinden oynar …ama bu bir kıyamet alameti ve bir gün olacak …

 2. özkan özkan 30/03/2013

  ALLAHIN lanetlediği olaya evlilik kılıfını uydurmuşlar ,tıpkı faize kredi olayı gibi soyunan kadına cesur kılıfı gibi türkiyede bu duyuru olursa yer yerinden oynar …ama bu bir kıyamet alameti ve bir gün olacak …bu yüzden olmasın sakınn

 3. Özgür Özgür 06/04/2013

  Özkan, senin Allah’ın lanetliyor diye benim Allah’ım lanetleyecek diye bir şey yok.

  Benim Allah’ım bunda bir sorun görmüyor. Kendi dinini, kendi ahlakını kendine sakla ve insanlara karşı saygılı ol.

  Eğer senin dinin iki insnaın birbirini sevmesini “kıyamet alameti” olarak görüyorsa (dinin nedir bilmem) ama o sapık dinden kurtulup insancıl bir dine katıl.

 4. Özgür Özgür 06/04/2013

  Ayrıca iki insnaın birbirini sevmesine “evlilik kılıfı” uydurulmaz. Eşcinsel olmak bir kişinin hemcinslerine ilgi duyması, sevmesi, aşık olması ve ömrünü onunla geçirmesidir.

  Evlenen kişiler vergi indiriminden faydalanır. Eğer sevdiğinle evli değilsen onu hastayken göremezsin, onu kaybedersen son kez göremezsin, pek çok yasal avantajdan yararlanamazsın..

  Kılıfmış? Eşcinsel evlilikleri reddeden bir ülke FAŞİST bir ülkedir. Toplumun çoğunluğunun buna karşı olması da o insanların haklarını gasp etme yetkisini vermez kimseye. İşte demokrasinin en kötü yanlarından biri de bu.

 5. Özgür Özgür 06/04/2013

  Son olarak İslam dinininde eşcinsellik lanetlenmiyor. Şimdi hemen AMA LUT KAVMİ diye bağıracaksınız. Ama zeki bir insan açık görüşle ayetleri yorumlarsa eşcinsellikten bahsetmediğini anlar:

  “Sizler kadınları bırakıp erkeklere mi gidiyorsunuz?”

  Burada kadınlardan hoşlanan erkeklerin tutup erkeklere gitmesinden bahsediliyor. Yani? Büyük ihtimal eşlerini bırakıp kılsız genç oğlanlara gidenlerden bahsediyor.

  Bir eşcinsel kadınlara hiç bir zaman ilgi duymaz ki kadınları bırakıp erkeklere gitsin. 13 yaşından itibaren eşcinseldir zaten.

 6. Misafir Misafir 08/08/2013

  Eşcinselliği yasaklayan bir dinin temel öğeleriyle eşcinselliği destekler bir yorumda bulunmak doğru değildir. Eğer doğrularızı savunmak istiyorsanız islami tarzda konuşmak zorunda değilsiniz. Eşcinsellik İslam tarafından yasaklanmıştır. Hatta İslam’da Peygamber’den sonra en önemli insanlar olan halifeler eşcinselleri gerek yakma ve gerek boğazlama yoluyla infaz ettirmişlerdir. Bir Müslümanın eşcinsel olması düşünülemez. Çünkü o insan insanlık sıfatından sıyrılarak fıtratıyla bağlarını koparmıştır İslam’a göre. Bu yüzden İslam’ım dese de bir şey fark etmiyor. Bütün bunlara rağmen İslam’ın eşcinselliğe karşı olmadığını söyleyemeyiz; bunu söyleyecek kadar saçma düşünüyorsak gerek din, gerek anlayış vb. bir şeylerden eksik kalmamız gerekiyor.

 7. Emre Çetin Emre Çetin 12/09/2013

  İnsana insan diye bakamadığımız bir ülkede yaşıyoruz. Bırak eşcinselliği, bizden farklı bir siyasi görüşteki birine karşı tutumlarımız değişiyor… Hatta ateistlere bile sabır yok. Bırak ateistleri, farklı mezheplere bile saygı yok. Böyle bir ülkede eşcinsel evliliği mi ? Güldürmeyin beni…

  Bir şirketin bu tür siyasal olaylar konusunda açıklama yapmasını saçma buluyorum. İşi gücü bırakıp politikaya mı atılaaklar ?

 8. Handan Beyaz Handan Beyaz 09/03/2014

  İsteseniz de istemeseniz de bu ülkede eşcinsel evlilik bir gün yasal hale gelecek.Eşcinsellik gerçeğinden kaçamazsınız efendiler !

 9. lgbti lgbti 22/12/2014

  eşcinsellik hastalık değil cinsel yönelimdir.
  eşcinselliği haram ve günah olduğunu yazan arkadaşa iki sorum olacak
  1.bir hastalık aynı anda nasıl haram olur?
  2.allah bir insana hastalık verdikten sonra cezlandıracak kadar zalim mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir