İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Thomas More, Machiavelli’ye Karşı…

Siyaset bilimi hocamız, Yard. Doç. Dr. Mert Gökırmak vizede sormak için iki kitap okumamızı şart koştu. Bunlardan birisi güzel bir dünya hayaliyle, ütopyasıyla yazılan “Ütopya“; bir diğeri de içinde bulunduğumuz günümüz dünyasının tüm acımasız ve hoşsuzluklarını görmemize sebep “Prens“. Şaşırdım açıkçası, çünkü her ikisini aynı zamanda okumak hayata dair karma görüşler edinmemi sağladı. Machiavelli Prens’inde “Amaca ulaşmak için her yol mübahtır” edebiyatı yaparken; Thomas More tertemiz, kirlerinden arınmış bir dünya var ediyordu, her ne kadar edebiyat olsa da.

Bu noktada ne öğrendim veya hangi yolu seçerim? Açıkçası ben biraz realist takılma taraftarıyım, Machiavelli bana daha mantıklı geliyor. Yani günün şartlarını ortaya koymak ve bu şartlar üzerinden hareket etmek. Ya da şöyle bir karma çok daha mantıklı; Thomas More’un ütopyalarına ulaşmak için Machiavelli kurnazlığıyla davranmalı insan…

“Hayat acımasız! İnsanlar kötü! Adam edilmesi, zaptedilmesi gerekli koca bir toplum!”

Hal bu olunca realist olmalı insan, Machiavelli’ye kulak vermeli ve ütopyaları gerçekleştirmek için çabalamalı! Bir karma yapmalı, her ikisini de katmalı işin içine.

Daha güzel bir dünya için çalışmalı, Machiavelli’in kurnazlığı ve More’un iyimserliğiyle…

“More, Machiavelli’ye Karşı” diye attık başlığı ama aslılsız bu. More da Machiavelli de kötü, aksak düzene karşı; güzel günlere gebe düşünceler sunmuşlar, güzel günlerin tohumlarını serpmişler kurak dünya toprağına…

2 Yorum

  1. Sercan Sercan 17/11/2011

    Machiavelli’nin felsefesinin şimdiki zamanlarda kötülüğü temsil ediyor olması şimdiki neslin rönesans dönemi nesline kıyasla çok daha tutucu olmasıdır. Bu eserin kendi döneminde çok beğenilmesinin sebebi de o dönemdeki akılcı, devrimci ruhtu.
    Thomas More’un Ütopyası müthiş bir sistem içinde ayrıntılarıyla gerçeklik kazanmış bir yer olmasına rağmen, Ütopya olmaktan ileri gidemez.

    Ancak çok güzel demişsiniz. Muhtemelen Machievelli’nin ütopyası da More’unkiyle aynıdır. Ancak hayatını zamanının koşullarına göre, hazırlıklı ve mantıklı sürdürmeyi de ihmal etmedi.

    Her ne kadar internet üzerinden olsa da, kaleminize sağlık diyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir