Thomas More, Machiavelli'ye Karşı...
Connect with us

Siyaset Bilimi

Thomas More, Machiavelli’ye Karşı…

Yayınlandı

on

Siyaset bilimi hocamız, Yard. Doç. Dr. Mert Gökırmak vizede sormak için iki kitap okumamızı şart koştu. Bunlardan birisi güzel bir dünya hayaliyle, ütopyasıyla yazılan “Ütopya“; bir diğeri de içinde bulunduğumuz günümüz dünyasının tüm acımasız ve hoşsuzluklarını görmemize sebep “Prens“. Şaşırdım açıkçası, çünkü her ikisini aynı zamanda okumak hayata dair karma görüşler edinmemi sağladı. Machiavelli Prens’inde “Amaca ulaşmak için her yol mübahtır” edebiyatı yaparken; Thomas More tertemiz, kirlerinden arınmış bir dünya var ediyordu, her ne kadar edebiyat olsa da.

Bu noktada ne öğrendim veya hangi yolu seçerim? Açıkçası ben biraz realist takılma taraftarıyım, Machiavelli bana daha mantıklı geliyor. Yani günün şartlarını ortaya koymak ve bu şartlar üzerinden hareket etmek. Ya da şöyle bir karma çok daha mantıklı; Thomas More’un ütopyalarına ulaşmak için Machiavelli kurnazlığıyla davranmalı insan…

“Hayat acımasız! İnsanlar kötü! Adam edilmesi, zaptedilmesi gerekli koca bir toplum!”

Hal bu olunca realist olmalı insan, Machiavelli’ye kulak vermeli ve ütopyaları gerçekleştirmek için çabalamalı! Bir karma yapmalı, her ikisini de katmalı işin içine.

Daha güzel bir dünya için çalışmalı, Machiavelli’in kurnazlığı ve More’un iyimserliğiyle…

“More, Machiavelli’ye Karşı” diye attık başlığı ama aslılsız bu. More da Machiavelli de kötü, aksak düzene karşı; güzel günlere gebe düşünceler sunmuşlar, güzel günlerin tohumlarını serpmişler kurak dünya toprağına…

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. Sercan

  17/11/2011 at 22:37

  Machiavelli’nin felsefesinin şimdiki zamanlarda kötülüğü temsil ediyor olması şimdiki neslin rönesans dönemi nesline kıyasla çok daha tutucu olmasıdır. Bu eserin kendi döneminde çok beğenilmesinin sebebi de o dönemdeki akılcı, devrimci ruhtu.
  Thomas More’un Ütopyası müthiş bir sistem içinde ayrıntılarıyla gerçeklik kazanmış bir yer olmasına rağmen, Ütopya olmaktan ileri gidemez.

  Ancak çok güzel demişsiniz. Muhtemelen Machievelli’nin ütopyası da More’unkiyle aynıdır. Ancak hayatını zamanının koşullarına göre, hazırlıklı ve mantıklı sürdürmeyi de ihmal etmedi.

  Her ne kadar internet üzerinden olsa da, kaleminize sağlık diyorum..

 2. Latricia

  16/05/2016 at 22:12

  Arcleits like this make life so much simpler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.