Amerika Birleşik Devletleri ve Eksen Ülkeler
Connect with us

Uncategorized

Amerika Birleşik Devletleri ve Eksen Ülkeler

Yayınlandı

on

Türkçeye “eksen ülke” olarak çevirebileceğimiz “pivotal states” kavramı, Paul Kennedy, Robert Chase ve Emily Hill‘ın Pivotal States and U.S. Strategy başlıklı çalışmalarında incelenmektedir. Çalışmada eksen ülkeler, bölgesel ve hatta küresel istikrarı etkileme kabiliyetine sahip ülkeler olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu çalışmanın özeti şu şekildedir:

The United States is spreading its aid and efforts too thin in the developing world. It should focus on a small number of “pivotal states”: countries whose fate determines the survival and success of the surrounding region and ultimately the stability of the international system. The list should include Mexico, Brazil, Algeria, Egypt, South Africa, Turkey, India, Pakistan, and Indonesia. A discriminating strategy for shoring up the developing world is a wise way to address traditional security threats and new transnational issues; it might be thought of as the new, improved domino theory. If effective, it could forestall the move in Congress to wipe out nearly all foreign aid.

Amerika Birleşik Devlerleri‘nin küresel çıkarları noktasında hayati önem atfedilen ve söz konusu çalışmada eksen ülkeler olarak tanımlanan dokuz devlet ise: Türkiye, Brezilya, Güney Afrika, Mısır, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Cezayir‘den oluşmaktadır.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.