Dünyanın En Uzun Köprüsü Çin'de
Connect with us

Asya Pasifik

Dünyanın En Uzun Köprüsü Çin'de

Yayınlandı

on

Çin Halk Cumhuriyeti son yıllarda yaptığı ulaşım yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Çin Komünist Partisi’nin 90. yılı kutlanırken, Çin dünyanın en uzun hızlı tren hattını ve dünyanın en uzun karayolu köprüsünü ulaşıma açtı.

Başbakan Wen Jıabao’nun katıldığı törenle ulaşıma açılan bin 318 kilometrelik Bejıng-Shangahaı hızlı tren hattı Bejıng ve Shanghaı şehirlerini birbirine bağladı.

Köprü, viyadük ve tunellerin de bulunduğu bin 318 kilometrelik demiryolu hattı, yine Çin üretimi olan ve kurşun adı verilen trenlerle sadece 5 saatte kat edildi.

Saatte 350 kilomtre hıza ulaşabilen Çin’in ilk kurşun treni G-1 Bejıng istasyonundan yolculuğa başlarken, G-2 ise Shanhaı’den Bejıng’e doğru yola çıktı.

Aynı gün içerisinde dünyanın deniz üzerindeki en uzun köprüsünü de ulaşıma açan Çin Halk Cumhuriyeti, gücünü ulaşım alanında da gözler önüne sermiş oldu.

4.58 kilometre uzunluğa ve 35 metre genişliğe sahip olan köprü tam 1500 Milyar ABD Dolarına mal oldu.

100 yıl hizmet vermesi beklenen köprünün bazı bölümlerinde yollar üst üste kesişerek üç katlı bir hal alıyor.

Köprünün ulaşılma açılmasıya birlikte Quingdao kentinin ülkenin diğer bölgeleri ile ulaşım bağı güçlendirilmiş oldu.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.