İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Almanya Nükleer Enerjiye “Hayır” Dedi!

Japonya’daki Fukuşima Nükleer faciası ve artan kamuoyu baskısının ardından, Almanya tarihi bir karara imza attı. Alman hükümeti, ülkedeki tüm nükleer santralleri 2022 yılına kadar aşamalı olarak kapatma kararı aldı

 

Japonya’yı yerle bir eden 9 büyüklüğündeki depremin ülkeye yaşattığı nükleer kabus Avrupa’yı  da derinden sarstı. Bir süredir nükleer enerji santrallerinin kapatılması gündemde olan Almanya tarihi bir karara imza attı.

 

Alman Federal Meclisi’nde yapılan oylamada, hükümetin nükleer santrallerin 2022’ye kadar kapatılması kararı  oy çoğunluğu ile kabul edildi. Almanya başbakanı Angela Merkel, oylama öncesinde yaptığı konuşmada Fukuşima Felaketinin, nükleer enerji konusundaki görüşlerini değiştirdiğini söyledi.

 

Almanya’da toplam 17 nükleer santral bulunuyor, bu santrallerden 8’i  daha önce kapatılmıştı. Gelecek 10 yıl içinde kademeli olarak 6 nükleer santral, son olarak da 2022 yılında 3 nükleer santral daha kapatılacak. Böylelikle Almanya’daki tüm nükleer santrallerin kapısına kilit vurulmuş olacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.