"Demir Leydi" Timoşenko Tutuklandı
Connect with us

Avrupa

“Demir Leydi” Timoşenko Tutuklandı

Yayınlandı

on

Ukrayna başbakanı olduğu sırada görevi kötüye kullandığı suçlamasıyla yargılanan, “Demir Leydi” lakaplı Yulia Timoşenko mahkeme kararıyla tutuklandı. Timoşenko’nun görevi kötüye kullanmaktan değil, mahkeme kurallarını ihlal ettiği için tutuklandığı bildirildi.

Ukranya’nın “Demir Leydi”si mahkemede “twit” atınca kendini cezaevinde buldu.

Timoşenko’nun görevi kötüye kullanmaktan değil, mahkeme kurallarına uymadığı gerekçesiyle tutuklandığı açıklandı.

Eski başbakanın tutuklu yargılanmasını talep eden savcılık makamı Timoşenko’nun davayı ciddiye almayıp, hâkimle alay ettiği ve mahkeme salonundayken Twitter hesabından mesajlar gönderdiğini ifade etti.

Timoşenko’yu tutuklamak için mahkeme salonuna onlarca polis gelirken, mahkeme binasının çevresinde de geniş güvenlik önemleri alındı.

Elleri kelepçelenerek bir cezaevi aracına bindirilen eski başbakan, cezaevine gönderildi.

Duruma tepki gösteren Timoşenko taraftarları ise polisle çatıştı.

Fransa, Timoşenko’nun tutuklanmasından “son derece kaygılı” olduğunu bildirdi. Fransız Dışişleri Bakanlığı, davanın gerekçelerini sorguladıklarını, özellikle savunma hakkına saygı gösterilmemiş gibi bir izlenim edindiklerini belirtti.

Rusya ile 2009 yılında varılan doğalgaz anlaşmasında görevini kötüye kullanmakla suçlanan Timoşenko’nun yargılanmasına geçen ayın sonunda başlanmıştı. Eski başbakan, hakkındaki suçlamaları reddediyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.