Hüsnü Mübarek, Hakim Karşısında
Connect with us

3. Dünya

Hüsnü Mübarek, Hakim Karşısında

Yayınlandı

on

Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek, yolsuzluk ve adam öldürme suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması için başkent Kahire’ye getirildi. Mübarek’le birlikte 6 üst düzey polis yetkilisi, bugün hakim karşısına çıkıyor.

18 gün süren ve 850 kişinin hayatını kaybettiği protestolar sırasında güvenlik güçlerinin aşırı güç kullandığı ve çeşitli yolsuzluklar yapıldığı saptanırsa Mübarek ve beraberindeki 6 üst düzey polis yetkilisinin idam cezası alabileceği sanılıyor.

Davayı izleyen Uluslararası Af Örgütü, davanın “adil ve şeffaf” olması çağrısında bulunurken, bu davanın eski lider ve yakın çevresinin işlediği suçların hesabının sorulması için tarihi bir fırsat olduğunu vurguladı.

Mısır’da ise halk ikiye bölünmüş durumda. Mübarek’in yargılamasının başlamasıyla birlikte yargılamanın yapıldığı polis akademisi önünde Mübarek taraftarları ile muhalifler arasında çatışma çıktığı öğrenildi.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.