İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Londra Sokakları Savaş Alanına Döndü

Perşembe günü 29 yaşındaki Mark Duggan adlı bir gencin polis tarafından öldürülmesiyle Tottenham semtinde palak veren olaylar büyüyerek devam ediyor.

160’dan fazla kişinin tutuklandığı şiddet eylemlerinin, Oxford Circus dahil olmak üzere Londra’nın kuzeyi, doğusu ve güneyine de sıçradığı bildirildi.

Oxford Street’de 50 kadar gencin, dükkanlara zarar verdiği, Brixton’da da dükkanların yağmalandığı ve polisin bu bölgeyi kordon altına aldığı belirtildi.

Olaylarda iki katlı otobüs, dört polis aracı, bankalar, kuyumcular, iş merkezleri yakılırken, alışveriş merkezleri yağmalandı.

‘Küçük İstanbul’ olarak bilinen Haringey semtine kadar inen protestocu grup burada Türklere ait olduğu açıklanan iki kuyumcuyu da yağmaladı.

Türk esnaf, yardım istedikleri İngiliz polisinden “başınızın çaresine bakın” cevabını alınca ellerindeki sopalarla dükkanları önünde beklemeye başladı.

“Kendilerine yönelik şiddetin seviyesi karşısında şaşkınlığa düştüğünü” açıklayan Londra polisi olayları engellemekte güçlük çekiyor. Olaylar başladığından bu yana 35 polis memurunun yaralandığı kentte sükûnet sağlanacak gibi görünmüyor.

Olayların patlak verdiği Tottenham semtinin sakinleri, son dönemde polisin hareketlerine karşı büyüyen bir öfkeden söz ediyor ve olayların bu kadar büyümesinden polisi sorumlu tutuyor.

Türkiye’den İngiltere’ye göç eden bir semt sakini, 20 yıldır bu bölgede yaşadığını, olayların bu boyuta gelmesinin polisin ırkçı ve gevşek davranmasından kaynaklandığını iddia etti.

Londra’da 1985 yılında da benzer olaylar yaşanmış; polisin operasyon düzenlediği bir evde yasayan kadının kalp krizi geçirmesi sonrasında Londra sokakları karışmıştı. 1985 yılındaki olaylarda bir polis memuru bıçaklanarak öldürülmüş, 60 polis yaralanmıştı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir