İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ve Libya’da Yeni Bir Dönem…

42 yıllık Muammer Kaddafi dönemi isyancıların başkent Trablus’a girmesiyle  fiilen sona erdi. Trablus’ta  yüz binlerce kişi sokaklara dökülürken, Kaddafi kayıplara karıştı. Kaddafi’nin üç oğlu ise isyancılar tarafından gözaltında tutuluyor. Her yerde aranan Kaddafi’nin Venezuela’da olabileceği öne sürüldü.

Üç koldan başlattıkları saldırıyla kentin batısındaki bir mahalleden Trablus’a giren muhalif güçlerin kentin yüzde 95’inin kontrolünü ele geçirdikleri, Cumhurbaşkanlığı sarayının işgal edildiği açıklandı.

Kentteki muhalif güçlere karşı direnişin büyük oranda azalması üzerine muhalif güçler ve kendilerini destekleyen Libyalılar, Yeşil Meydan’da kutlamalar yapmaya başladı.  Yeşil meydan’da zafer kutlaması yapan gençler,  Kaddafi hükümetine ait yeşil bayrakları yakarak kendi bayraklarını kaldırdı…

Kentte yer yer küçük çaplı çatışmalar yaşanmaya devam etse de NATO ve Avrupa Birliği isyancıları kutladı ve Libya’da iktidarın geçiş sürecinin hemen ve barış içinde yapılması gerektiği bildirildi. Bu arada Libya liderinin akıbeti henüz bilinmiyor. Her yerde aranan Kaddafi’nin Venezuella’da olabileceği öne sürüldü.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir