Ve Libya'da Yeni Bir Dönem...
Connect with us

3. Dünya

Ve Libya’da Yeni Bir Dönem…

Yayınlandı

on

42 yıllık Muammer Kaddafi dönemi isyancıların başkent Trablus’a girmesiyle  fiilen sona erdi. Trablus’ta  yüz binlerce kişi sokaklara dökülürken, Kaddafi kayıplara karıştı. Kaddafi’nin üç oğlu ise isyancılar tarafından gözaltında tutuluyor. Her yerde aranan Kaddafi’nin Venezuela’da olabileceği öne sürüldü.

Üç koldan başlattıkları saldırıyla kentin batısındaki bir mahalleden Trablus’a giren muhalif güçlerin kentin yüzde 95’inin kontrolünü ele geçirdikleri, Cumhurbaşkanlığı sarayının işgal edildiği açıklandı.

Kentteki muhalif güçlere karşı direnişin büyük oranda azalması üzerine muhalif güçler ve kendilerini destekleyen Libyalılar, Yeşil Meydan’da kutlamalar yapmaya başladı.  Yeşil meydan’da zafer kutlaması yapan gençler,  Kaddafi hükümetine ait yeşil bayrakları yakarak kendi bayraklarını kaldırdı…

Kentte yer yer küçük çaplı çatışmalar yaşanmaya devam etse de NATO ve Avrupa Birliği isyancıları kutladı ve Libya’da iktidarın geçiş sürecinin hemen ve barış içinde yapılması gerektiği bildirildi. Bu arada Libya liderinin akıbeti henüz bilinmiyor. Her yerde aranan Kaddafi’nin Venezuella’da olabileceği öne sürüldü.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.