Mübarek, Shaggy’ye Karşı
Connect with us

Makale Analiz

Mübarek, Shaggy’ye Karşı

Yayınlandı

on

90’lı yılların ortalarında ‘Mr. Boombastic’ adlı şarkısıyla müzik dünyasında adını duyuran Shaggy ile Mısır’da 32 yıl iktidar koltuğunda oturduktan sonra ‘Arap Baharı’nın rüzgarıyla devrilen Hüsnü Mübarek arasındaki ortak nokta nedir?

Bilen bilir… Shaggy hakkında çıkan “Öldü” haberleri, neredeyse bir internet fenomeni halini aldı. Yılda üç dört kez “Shaggy öldü” haberiyle heyecanlanıp, küçük bir araştırmanın ardından, “Yine ölmemiş” diyerek yerine oturmak neredeyse her internet kullanıcısı için nefes almak kadar doğal artık.

Ancak artık Shaggy’nin ciddi bir rakibi var.

Mübarek bir haftada üç kez öldürülüp, son olarak, komaya sokularak bu piyasaya görmezden gelinemeyecek bir giriş yaptı. Mübarek’in sağlık durumuyla ilgili son gelen bilgiler ise, devrik liderin komaya girdiği yönünde.

Peki, kritik günler geçiren Mısır’da 84 yaşındaki zavallı bir adamı yaşatmak ile öldürmek arasındaki fark ne?

Parlamentonun feshedilmesinin ardından gerginliğin yeniden tırmandığı ülkede, cumhurbaşkanlığı için yarışan iki isim de zaferini ilan etti. Müslüman Kardeşler’e yakın duran Muhammed Mursi ile Mübarek döneminin başbakanı Ahmed Şefik’ten hangisinin ipi göğüsleyeceği, Mısır’ın yakın geleceği ile ilgili birçok gelişmeye de ışık tutacak.

Yönetime yeniden el koyan orduyu protesto etmek için başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’nı dolduran binlerce kişinin öfkesi, “Mübarek öldü” haberinin duyulmasıyla bir anda coşkuya dönüştü. Mursi’ye destek sloganları atan göstericiler, Mübarek’in ‘ölümünü’ sabaha kadar kutladı.

Devrik liderin sağlık durumuyla ilgili gelişmeleri Twitter sayesinde dakika dakika takip edebilme şansım oldu. Mısır’ın resmi haber ajansı MENA’ya göre Mübarek ‘klinik açıdan’ ölmüştü. Akabindeyse askeri yetkililerin açıklamaları geldi: “Mübarek ölmedi, komada.”

Acaba Mısır ordusu, Mübarek’in ölümüyle hızlanan coşku dalgasının, sandıktan Şefik’in çıkmasıyla kontrol edilemez bir öfkeye ve hatta yeni bir devrim ruhunun oluşmasına yol açmasından mı endişe ediyor?
Mübarek’in ölümünün duyurulması için, seçim sonuçlarının açıklanması, Müslüman Kardeşler’in öfkesinin absorbe edilmesi mi bekleniyor?

Seçimden sonraki ilk gün ortalıkta görünmeyen Şefik ve yandaşları, Salı günü gecikmeli olarak zaferini ilan etti. Acaba Şefik, seçimi kazandığını duyurmak için birilerinden işaret mi bekledi?

Tüm bu soruların cevabını birkaç saat içinde alacağız. Sadece sesli düşünüyorum. Belki de Mübarek beni yanıltarak seçim sonuçlarından önce ölmüş olacak. Sonuç ne olursa olsun, ‘Arap Baharı’nın gözbebeği Mısır’da kışın çok daha uzun süreceği gün gibi ortada… Demokrasiyse başka bir bahara…

 

İnan Ketenciler
Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

2007'den bu güne "Değiştirmek için anlamak, anlamak için Politik Akademi" sloganıyla "Dünya"nın haber ve analizini veriyoruz...

Devamını Oku
Reklam
1 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.