İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa Birliği Zirvesi Öncesinde Kritik Saatler

Euro bölgesinde bulunan 15 ülkenin kredi notunun düşürülmesi gündemdeyken, Cuma günü toplanacak Avrupa Birliği Zirvesi’nde “Yeni Avrupa Birliği Anlaşması”nın masaya yatırılması bekleniyor.

Dün Paris’te bir araya gelen Fransa Cumurbaşkanı Nicholas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Euro bölgesindeki borç kriziyle daha etkin mücadele için gündeme getirdiği Yeni Avrupa Birliği Anlaşması’na farklı tepkiler geldi.

Amerika Hazine Bakanı Timothy Geither’dan öneriye destek gelirken; Avrupa Konseyi ve İngiltere anlaşmanın değiştirilmesi gerekmediğini düşünüyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, bölgedeki borç krizinin daha sıkı önlemlerle aşılabileceğini, bunun için Avrupa Birliği Anlaşmasında değişiklik gerekmediğini açıklarken, İngiltere Başkan David Cameron ise Fransa ve Almanya’yı krizi kullanmakla suçladı.

İngiltere’nin önceliğinin bu krizi aşmak olduğunu belirten Cameron, İngiltere’nin çıkarlarını koruyacağını söyledi. “İngiltere’nin çıkarlarına ters düşen hiçbirşeyin altına imza atmam” diyen Cameron’ın Zirve’de de bu tutumunu sürdüreceği sanılıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.