İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yunanistan Sosyal Patlamanın Eşiğine Geldi

İflasın eşiğindeki Yunanistan’a Avrupa Birliği’nden kötü haber geldi. Kemer sıkma önlemlerini yeterli bulmayan Avrupa Birliği, Yunanistan’a yardımın masaya yatırılacağı maliye bakanları toplantısını iptal etti. Karar üzerine Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos “Bizi Euro bölgesi içinde görmek istemeyenler var” dedi.

Atina’nın karşısına tasarruflar konusunda sürekli yeni koşullar koyulduğunu belirten Venizelos “Tüm yükümlülüklerin yerine getirilemeyeceğini söyleyen ve Yunanistan’ı Euro içinde görmek istemeyen birileri ateşle oynuyor” dedi.

Krizin her geçen gün kendini daha fazla hissettirdiği ülke sosyal patlamanın eşiğine geldi. Aş evlerinin kapasitesinin üstünde çalışmaya başladığı ülkede evsizlere günde üç öğün yemek dağıtılan merkezlere işsiz kalanlar ve emekliler de gelmeye başladı.

Bu ortamda Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas örnek bir tavır sergileyerek tasarruf çabaları doğrultusunda maaşından vazgeçtiğini bildirdi.

Mart ortasında vadesi dolacak 14.5 Milyar Euroluk tahvil borcunu çevirebilmek için zamana karşı yarışan Atina hükümetini, sosyal bunalımların yansımalarının da görüleceği zor günler bekliyor.

Politik Akademi

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir