Savaş Oyunları...
Connect with us

Makale Analiz

Savaş Oyunları…

Yayınlandı

on

Her ne kadar 2011 değerlendirmesini içeren bir yazıyı kaleme alma fırsatı bulamasam da 2012’ye bakış yazısı için geç kalmadığımı gördüm.

2011’e açık ara damgasını vuran olay, Batı’daki yönetimleri ensesinden ısıran Arap Baharı oldu. Ve 2012’ye ağırlığını koyacak olayların da çıkış noktası aynı adres olacak. Yeni yılın ilk günlerinde de bunu net bir şekilde görme fırsatı yakaladık. İran’la daha çok ABD arasında fırtına koparan ‘Hürmüz dövüşü’ kriz çanlarını acı acı çalmayı sürdürdü.

‘Arap Baharı’ adı altındaki ‘bir garip devrim’  propagandasıyla bölgede birçok taşı değiştiren ya da tarihin dipsiz kuyularına gönderen ABD ve müttefikleri artık büyük oyun için kolları sıvamış gibi görünüyor.

‘İran’a savaş açılır’şeklindeki bahiste oranlar çok ciddi bir şekilde Tahran aleyhinde değişmeye başladı. Savaşın ayı ve hatta günü için bile tahminler iddialar ortaya atılıyor.

Savaş oyunlarına odaklanmaktan ziyade büyük resme bir göz atmakta fayda var.

***

‘Arap Baharı’adı altındaki isyan dalgasında şimdiye kadar kaybedenleri az çok hepimiz biliyoruz. Peki, oyunun ‘gerçek’ kazananları kim?

 Bölgede tarihi seviyelere ulaşan silah ticareti ve kara para aklama düzenbazlıklarının haddi hesabı yok. Kan karşılığı oynanan oyunda bu kirli savaştan nemalanan güç odakları kursaklarını ve ceplerini ağzına kadar doldurdu. Ancak bu dolduranların yanında sırtlarını sıvazlayan daha büyük odaklar da var. Yemek sırası şimdi onlara geldi. Arap Baharı’nın ilk ve en büyük dalgasıyla iştahlarını artıran bu karanlık çevrelerin yeni adresi Hürmüz Boğazı.

Batılı olsun doğulu olsun fark etmez; bu sanal savaşın her iki tarafında da kazançlı çıkanı çok. Tehdit eden de, edilen de, ettiren de bir şekilde kazanıyor. Yeter ki gerilim, kriz ve kaos baki kalsın.

Adeta satranç oyuncuları gibi davranan İran ve karşı taraf, Suriye ve Irak üzerinden de ayrı bir bilek güreşine tutuşmuş durumda. Türkiye’nin bu oyunlar kapsamında durduğu yer ise ayrı bir yazı konusu.

Yeni yılın ilk taşını denize attıktan sonra Hürmüz konusunda daha söyleyecek çok şeyimiz olacak.

 

Erdal Çatalkaya
Uluslararası İlişkiler Uzmanı, Gazeteci

2007'den bu güne "Değiştirmek için anlamak, anlamak için Politik Akademi" sloganıyla "Dünya"nın haber ve analizini veriyoruz...

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.