Amerikalıların 'Eşcinsellik'le İmtihanı
Connect with us

ABD

Amerikalıların ‘Eşcinsellik’le İmtihanı

Yayınlandı

on

Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 Kasım 2012’de yapılacak başkanlık seçimlerinde koltuğunu korumaya çalışan Barack Obama’nın eşcinsel evliliklere sıcak baktığını açıklaması ülke gündemini sarstı.

Barack Obama, Amerikan toplumunun en hassas konularından birinde görüşünü açıklayarak bir tabuyu yıksa da kimi gözlemcilere göre yeniden seçilme şansını da tehlikeye soktu.

Şimdi herkes Obama’nın yaptığı bu açıklamanın Kasım ayına kadar devam edecek seçim sürecini ve sonucunu nasıl etkileyeceğini merak ederken ilk tepkiler de gelmeye başladı.

Açıklamaların Amerikan ABC televizyonunda yayınlanmasının ardından sadece 90 dakika içerisinde Obama’nın seçim kampanyasına tam 1 milyon dolar bağış yapıldı. Washington Post bu bağışlarla birlikte Obama’ya finansal destek sağlayan her altı kişiden birinin eşcinsel olduğunu yazdı.

Obama’nın açıklamaları sosyal medyanın gündemini de sarstı. Eşcinsellerden Obama’ya teşekkür mesajları yağarken, Obama’nın açıklamalarına ünlü isimlerden de destek geldi. Eşcinsel ünlülerden televizyon sunucusu Ellen Degeneres, şarkıcı Ricky Martin, oyuncu Neil Patrick Harris ve aktris Jane Lynch Twitter üzerinden Obama’ya destek mesajı yayınlayarak, teşekkür etti.

6 Kasım 2012’de yapılacak Başkanlık seçimlerine aylar kala, kimi gözlemciler, Obama’nın seçileceğine inandığı için böyle bir riske girmiş olabileceğini savunurken, bir diğer grup ise bunun Obama’nın oylarını daha da arttıracağı görüşünde.

Kesin sonucu 6 Kasım’da göreceğiz ancak şimdilik kamuoyu araştırmaları Obama’nın bu açıklamalarıyla oylarını daha da arttıracağını gösteriyor.

Araştırma şirketleri tarafından yapılan çalışmalar Amerikan halkın yarıdan fazlasının eşcinsel evliliğe olumlu baktığını ortaya çıkarttı. Bu sonuç ülkede eşcinsel evlilikleri destekleyenlerin oranının 8 yılda iki katına çıktığı anlamına geliyor.

Anlayacağınız Amerikan toplumunun “eşcinsellik”le imtihanı sürüyor,  bize de yaşanan süreci izlemek ve belki de dersler çıkartmak düşüyor.

Okan Yüksel / Politik Akademi Genel Koordinatörü

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.