Suriye Dünyadaki Dengeleri Değiştirdi
Connect with us

Makale Analiz

Suriye Dünyadaki Dengeleri Değiştirdi

Yayınlandı

on

Putin sürpriz yaptı: Obama’nın davetini reddetti, Çin’e evet dedi ama araya Almanya’yla Fransa’yı sıkıştırdı. Dün Berlin’deydi; Merkel’le görüştü. Görüşmede ikili ulusal çıkarlarla bağlantılı konuların yanında Suriye sorunu da ele alındı. Ortak basın toplantısında Merkel, kimsenin bu ülkede bir iç savaşın yaşanmasını istemediğini belirterek Putin gibi kendisinin de siyasi çözümü desteklediğini söyledi; benzer görüşleri paylaştıklarını bildirdi.

Putin de, gazetecilerin kritik sorularını yanıtlarken oldukça rahattı. Ülkesinin Suriye’nin tek müttefiki olarak görüldüğüne ilişkin bir soruya karşılık verirken şöyle diyordu: “Herhangi bir ülkeyi tek taraflı olarak desteklemiyoruz, her şeyi diğer ülkelerle görüşerek değerlendiriyoruz. Sorunun şiddete başvurarak çözüleceğine inanmıyoruz. Onun için çatışmaları önlemeye gayret ediyoruz. Ayrıca, Suriye’ye olası bir iç savaşta kullanabileceği hiçbir silahı da satmıyoruz.”

***

ABD, İngiltere, Fransa ve de Birleşmiş Milletler yakından izledi Merkel-Putin görüşmesini. Almanya Başbakanı, Rusya Devlet Başkanı’yla benzer görüşleri paylaştığını açıklarken Suriye konusunda, Berlin’i hizaya sokacak bir gücü hissettirmeleri mümkün görünmüyordu. Çünkü “ABD’nin uluslararası önderlik zaafı, tüm sisteme dalga dalga yayılıyor”du.

Suriye sorununda, uluslararası sistemin yönetimindeki boşluk Rusya ve Çin tarafından dolduruluyordu.

O nedenle Suriye, Libya olmuyordu.

***

Hillary Clinton kızdı, köpürdü; uluslararası toplumun Şam yönetimiyle mücadelesinin Rusya ve Çin tarafından engellendiğini öne sürdü durdu. Ama Moskova hiç istifini bozmadı.

Pekin’se yanıtı Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Weimin’in ağzından verdi: “Çin kendi çıkarları doğrultusunda değil, BM Tüzüğü’nün amaç ve ilkeleriyle uluslararası ilişkilerin temel kuralları çerçevesinde, Ortadoğu’da barış ve istikrar sağlanması ve Suriye halkının temel çıkarlarının korunması için çaba harcıyor.”

***

“Batı’nın çifte standardı” karşısında Rusya ve Çin’in tutumunu daha güvenilir buluyor insanlar Ortadoğu’da: “NATO Libya’da Kaddafi’yi devirdi ama Bahreyn’de Şii azınlığa zulümden söz açılınca sessizlik oluyor. Dünya petrolünün çoğu Bahreyn sularından geçiyor ve Körfez’in karşısında tehlikeli ülke Şii İran var. Suudi Arabistan yasak bölge. Ortadoğu’da [bölgenin hem içinde hem dışında] İslami aşırılığın kaynağı büyük oranda Suudi Arabistan’daki Vahabi köktenciliği. Ama Suudi Arabistan dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve Irak savaşından bu yana çok pahalı silahlar alıyor. Ayrıca İran’a karşı Sünni denge unsuru.”

***

“Reel politiğin atladığı bir şey var. O da zaman içindeki ikiyüzlü politikaların Batı’nın konumunu ve nüfuzunu aşındırdığı gerçeği. (…) Batı artık kazanamaz. Yarım asırlık esef verici sicili nedeniyle bunu hak etmiyor.” (Financial Times/BBC)

***

Ancak… Böyle durumlarda savaş tehlikesini göz ardı etmemek gerek.

Çünkü büyük güçlerin yenilgiyi kabullenmesi kolay değil!

 

Engin Özpınar

Olay Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. / Yazara E-Posta atamak için tıklayın.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.