Türkiye’ye Destek “Soğukkanlılık” Çağrısıyla Sınırlı
Connect with us

Makale Analiz

Türkiye’ye Destek “Soğukkanlılık” Çağrısıyla Sınırlı

Yayınlandı

on

Genelde soğukkanlılık tavsiyesi baskın çıkıyor Türkiye’ye verilen mesajlarda. Tabii birkaç sert açıklama da yok değil. Örneğin, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın açıklaması en sertlerinden biri:

 “[Bu küstah ve kabul edilemez eylemden] Esad rejiminin sorumlu tutulması için Türkiye ve diğer ortaklarla birlikte çalışacağız. Suriye’de demokratik değişimi desteklemeye yönelik daha kapsamlı çabalarımızın bir parçası olarak Türkiye ile yakın işbirliğimize devam edeceğiz. Bu çalışma aciliyet taşımakta ve New York’ta BM Güvenlik Konseyi, Brüksel’de NATO ve AB, Cenevre’de Özel Temsilci Kofi Annan ile gelecek adımlar konusunda istişare edeceğiz.”

Clinton’ın sözünü ettiği istişare sürecinden bir eylem kararı da çıkar mı acaba?

Doğrusu bu yönde, bugüne kadar, Washington dahil hiçbir başkentten işaret gelmedi.

x

Aslında herkes eveleyip geveliyor.

Ayrıca yarın öbür gün müttefikler arasından Türkiye’yi suçlayanlar çıkarsa hiç şaşırmayalım.

Çünkü medyadan eleştiriler gelmeye başladı bile…

Almanya’da Fraenkischer Tag adlı gazetede yayınlanan yorumdaki “Türkiye, Esad’ı gereksiz yere kışkırtmış olduğu suçlamasını hak ediyor” ifadesi…

Yorumun devamı şöyle:
“Bir savaş uçağını Suriye sınırının yakınında bile uçurtmak tamamen budalaca. Esad’ın bunu askeri tehdit olarak görmesine şaşırmamak gerek. Suriye’de sinirler laçka olmuş durumda. Türkiye’nin sinirlerine hakim olması, başka provokasyonlardan, misillemeden kaçınması daha da önem kazanıyor.”

Avrupa’da liderler arasında, yukarıdaki yorumu paylaşanların olmadığını ileri sürmek saflık olur.

x

Yine bir başka Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, Türk jetinin “Suriye’deki tek Rus-Suriye ortak üssünün bulunduğu liman kenti Lazkiye yakınlarında uçtuğuna” dikkati çekiyor.

Ve gazetenin yorumunda “Fantom uçuşu Ankara’nın lanse ettiği şekilde günlük bir olaymış gibi görünmüyor” ifadesi yer alıyor.

Bu ifade de dolaylı bir suçlama değil mi?

Demek isteniyor ki, Türk jetinin Lazkiye yakınlarındaki uçuşu ile Rus-Suriye ortak üssünün varlığı arasında bir bağlantı kurulabilir…

İyi de, o zaman Alman gazetesinde bu yorumu yapan yazar, Türk uçağının orada uçmaması gerektiğini mi, söylemeye çalışıyor?

x

AB dışişleri bakanları dün Brüksel’de bir araya geldi. Sonuç: Annan planının uygulanması konusunda Esad’a baskının yoğunluğu artırılacak ve bu silah ambargosu güçlendirilecek.

Geçenlerde, onarımdan geçirilen helikopterleri Suriye’ye taşıyan bir Rus kargo gemisi İngilizler tarafından durdurulmuştu ya…

Yeni yaptırımlara örnek olarak bu eylemi gösteriyor AB yönetimi.

Sanki Ruslar sevkiyat için başka yollar bulamayacakmış gibi.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.