Uluslararası Kurumların Saygınlığı Tehlikede
Connect with us

Hukuk

Uluslararası Kurumların Saygınlığı Tehlikede

Yayınlandı

on

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dışişleri bakanları düzeyinde acilen toplantıya çağırıldı. Çağrıyı, bir aylığına Konsey’in başkanlığını devralan Fransa yaptı.

Fransa’nın toplantıda Esad’ın iktidardan uzaklaştırılması için Rusya ve Çin’le yeni uzlaşma olanaklarını gündeme getirmesi bekleniyor. ABD’nin, “Uzlaşma olmazsa biz de BM dışı yollar ararız” şeklindeki tepkisi tabii ki blöften ibaret. Meşruiyet gerekiyorsa Güvenlik Konseyi kararı şart!

***

Peki, Fransa Dışişleri Bakanı, Rus ve Çinli meslektaşlarını ikna edebilecek mi? Laurent Fabius’un elindeki koz, Suriye’deki sivil halkın yaşadığı trajedi. Trajediyi yaşatansa Esad ve ordusu.

Kanıt mı? Uluslararası Af Örgütü’nün raporu…

Ne mi yazıyor? Suriye’de işkencenin rutin hale geldiği, barışçı gösterilere katılanların bile keskin nişancıların hedefi olduğu…

Sonuç? Beşar Esad ve adamları Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalıdır.

Fransa BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırırken BBC’de yer alan bir haberdeyse insan hakları örgütlerinin “isyancıları” kınadığı bildiriliyordu. İnternete konulan bir video kayıtta Halep’teki “isyancılar” Esad yanlısı olmakla suçladıkları dört kişiyi öldürürken görünüyordu.

BBC’ye göre, salı günü kaydedildiği söylenen görüntüler bağımsız kaynaklarca da doğrulanmıştı.

Söz konusu kişiler, bir okulun sınıflarından biri olduğu düşünülen yerde tutuluyordu. Yüzleri gözleri kanlar içindeydi. İçlerinden bazıları, avluya çıkarılıyor ve bir duvarın dibinde oturmaları isteniyordu.

Bağımsız kaynaklar bu görüntülerin söz konusu kişileri hayattayken gösteren son görüntüler olduğunu belirttiler. Öte yandan Amerikan NBC televizyonu da Halep’teki “Özgür Suriye Ordusu”na Türkiye üzerinden uçaksavar füzeleri teslim edildiğini iddia ediyordu.

***

BBC, dünyanın en saygın yayın kuruluşu. NBC televizyonu da Obama’nın, Clinton’ın, Panetta’nın Amerikası’nın önemli kanallarından biri.

Şimdi ne olacak?

Olacağı şu: BM Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısında Fransa’nın eli zayıf kalacak. Dolayısıyla ABD ve İngiltere’nin desteği de pek işe yaramayacak.

Esad’a ve Suriye ordusuna yönelik “insanlık suçu işlemek” iddiasına karşılık Rusya ve Çin de BBC ve NBC haberleriyle internetteki video kaydını masaya koyacak.

***

“Esad” takıntısı Batılıların başına bela olacak bu gidişle. Hatalarından geri dönmedikleri takdirde… Ne BM’nin, ne Güvenlik Konseyi’nin, ne Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin saygınlığı kalacak.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.