Politik Forum: Türkiye, Suriye'ye Savaş Açmalı Mı?
Connect with us

Politik Forum

Politik Forum: Türkiye, Suriye’ye Savaş Açmalı Mı?

Yayınlandı

on

Doğu Akdeniz’de Türk savaş uçağının vurulması… Akçakale’ye düşen top mermileri… Ve son olarak da Türkiye’yi Suriye ve Rusya’yla karşı karşıya getiren uçak indirme krizi…

Tüm bu gelişmeler ve ardı ardına gelen sert açıklamlar Ankara ile Şam’ı karşı karşıya getirdi. Tüm dünya bölgede patlak verecek bir savaşın korkusunu yaşarken bizler de sizlere sormak istedik:

Türkiye, Suriye’ye savaş açmalı mı?

Cevabınız her ne olursa olsun aşağıdaki yorum bölümüne gerekçenizle birlikte belirtmenizi istiyoruz. Böylelikle sağlıklı bir tartışma ortamı doğacağını ve yanlış kararların önüne geçilmesini umuyoruz. Evet, şimdi söz sizde…

2007'den bu güne "Değiştirmek için anlamak, anlamak için Politik Akademi" sloganıyla "Dünya"nın haber ve analizini veriyoruz...

Devamını Oku
Reklam
14 Yorum

14 Comments

 1. Ata Erad

  14/10/2012 at 20:10

  Saygilar ! Turkiye tabiki Suriyeyle savas yapmasin , bunu yapmiyecek de zira savasan taraf sadece Suriye olmayacak bu savasta ! Bunu Suriyenin bir kac muteviki serih ve ayan beyan etmisler ! ve saygilar ….. Okan beye selamlar

  • Okan Yüksel

   17/10/2012 at 16:26

   Merhaba Ata Bey,

   Savaş her ne olursa olsun elbette son çare olmalı. Özellikle de böyle bir coğrafyada başkalarının çıkarları için savaşa girmek kan ve gözyaşından başka birşey getirmeyecektir.

   Ne mutlu siz İran’dan bizler Türkiye’den ve yüz milyonlarca insan da dünyanın dört bir yanından “Savaşa Hayır!” diyor.

   Saygılar, İran’a selamlar…

 2. Deniz Aslan

  15/10/2012 at 15:45

  Türkiye’nin Suriye’ye savaş açması en azından bu savaşın bir tarafı olması bana doğru gelmiyor.

  Türkiye insan hakları ya da demokratis gibi argümanları öne çıkarıyor ve Suriye halkının katliama maaruz kaldığını öne sürüyor. Ankara’ya göre katliamı yapansa Beşar Esad ve daha genel bir tabirle Baas yönetimi.

  Oysa bir iki yıl öncesine Suriye’de bir katliam olduğunu söylemek güçtü. Ülkede herşey yolunda olmasa da en azından kan dökülmüyordu. Arap Baharı denen süreç ülkeye kan ve gözyaşı getirdi. Batılı ülkeler ve Suudi Arabistan ile Katar ülkeye adeta terörist ihraç etmeye başladı.

  Bu çerçeveden bakınca Suriye’de dengeleri değiştirmek için Batı’nın bir tertip yaptığını görmemek mümkün değil. Ve Tükiye’nin bu tertip içerisinde yer alıp, henüz birkaç yıl öncesine kadar dost olarak gördüğü Suriye’ye savaş açması ahlaki görünmüyor.

  Öte yandan insan hakları ve demokrasi, öyle kan ve terörle var olabilecek şeyler de değil. Bunlar talep ve zamanla olabilecek şeyler.

 3. orçun

  15/10/2012 at 17:41

  Türkiye Suriye ile savaşa girmelimi?Bence bunun için sebep yok.Suriye top mermisi atarak yapmışolduğu hatanın bedelini misliyle ödemiştir.Bu işi uzatıp Suriye ile savaşa girmek bölgede uzun yıllar sürecek istikrarsızlığın sebebi olacaktır.Peki bu istikrarsızlık en çok kime fayda getirecektir:İSRAİL ve ABD;Özellikle İsrail suya sabuna dokunmadan hem Suriye’den kurtulacak hemde Hizbullah ve Hamas’a giden en önemli güzergahı kontrolü altına alcaktır.Bu noktada Türkiye savaşın kimlere fayda getireceğini iyi hesap etmelidir.PKK;Suriye ile savaştan ve bölgedeki istikrarsıztan faydalacanak PKK’yıda unutmamak lazım.İstikrarsız Sueriye kontrolden çıkacak PKK teröristleri Türkiye için daha fazla tehlike haline gelecektir.Savaş halinde kontrolün sağlanmasında güçlük çekilebilecek sınırlarımızdan PKK teröristlerin rahatlıkla ülkemize geçebilmesi kuvvetle muhtemeldir.EL KAİDE ve RADİKAL SELEFİ GRUPLAR;Şuan her ne kadar ülkemizde “MÜCAHİD” olarak pazarlansalarda bugün Suryiye’de 3e 4e ayrılmış muhalif gruplar içinde gözünü kırpmadan ESİRLERİN KAFASINI KESEN EL KAİDE ve SELEFİ GRUPLARIN istikrarsız Suriye zaman içinde Türkiye içinde tehlike oluşturacağını unutmamak lazım.Lakin ABD bu tehlikenin farkına vardı ve ARABİSTAN’ın ve KATAR’ın Muahliflere ağır silahlar göndermemesi konusunda gerkli uyarıları yaptı.Çünkü ABD biliyorki bugün “MÜCAHİD”denilen radikal grupların el geçireceği ağır silahları yarınlarda kendisi için kullanacaktır.Bu Radikal gruplardaki savaşçılar zaten değişik bölgelerde ABD’ye karşı savaşmıyormu?ABD bu tehlikenin farkında.Türkiye’de savaşın doğuracağı olumsuz sonuçları en ince ayrıntısına göre hesap edip ona göre davranmalı.Savaşın olumlu bir getirisi oalcağını hiç ama hiç sanmıyorum.İnşallah herşeyin hayırlısı olur.Ve şuan istikrarsızlığın sebebi tüm unsurlar bir araya gelerek bu sıkıntıların çözümünü bulur.

 4. Barış Ünver

  15/10/2012 at 21:03

  Bu yorumuma; “komşularla sıfır sorun” politikası diye başlayıp “sorunlarla sıfır komşu” politikasını uygulayan sevgili Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu’na selamlar gönderek başlamak istiyorum.

  Normal şartlar altında herhangi bir insan kendini savunmak isteyebilir ancak “savaş açmak” istememelidir. Son haftalarda yaşadığımız tatsız gerginliklerin yönü Suriye’dir ancak kaynağı Suriye midir, savaş konusunu tartışmadan bunu tartışmamız gerekir ki, savaşın gerekliliğini net bir biçimde görebilelim.

  Şu soruyu kimse cevaplamadı, cevaplayamadı veya cevaplamak istemedi: Yaşadığı iç savaş yüzünden zor günler yaşayan Suriye’nin resmi ordusu, karşısındaki terör örgütüne dolaylı veya direkt olarak yardım ettiği iddiaları bir türlü yalanlanamayan ve ordusunun gücü belli olan Türkiye’yi neden savaşın göbeğine çekmek istesin? Başka kelimelerle soruyu özetleyeyim: Suriye, Türkiye’yi ne diye kendi savaşına çekmek için havan topları kullansın, gerilimi artırsın?

  Akla, mantığa uyuyor mu bu sizce? Üstelik Suriye “soruşturmamız sürüyor” diye bas bas bağırırken ve bahsi geçen havan topu saldırılarının Özgür Suriye Ordusu tarafından gerçekleştirildiği iddiaları videolarıyla beraber dolaşırken tezkere çıkartmak, “Barış için savaşa hazır olmalıyız!” diyerek padişahçılık oynamaya kalkışmanın bir anlamı var mıdır?

  Demem o ki, bu işler lise tarih kitaplarından gaza gelinerek girişilecek türden işler değildir ve çok ince düşünülmesi gerekir. Gerçi bizimkiler de, savaşa girecek ekonomik güce dahi sahip olmadığımızı bildiklerinden savaşa meyletmiyorlar, bugün yanlış okumadıysam İngiltere Büyükelçisi’nin dediği gibi “caydırıcı” bir role bürünmeye çalışıyorlar ancak kusura bakmasın, bizim ülkeden de diğer ülkelerden de bu role inanan yok.

 5. Yusuf Salman

  15/10/2012 at 23:54

  Ben her türlü karşılıklı tacize rağmen savaş çıkacağını düşünmüyorum. Bir şekilde Esad’ın eli zayıflarsa kurtuluruz bu olaydan. Yoksa Suriye sadece bizi değil, Ürdün’ü ve İsrail’i de taciz ediyor. Türkiye’nin Suriye’ye savaş açması bölgede biriken tüm tansiyonu üzerine alması anlamına gelir, aklı-mantığı olan hiç kimse böyle bir şeye girişmez. Ama Suriye çok sıkıştırırsa savaş açmak zorunda kalabiliriz. Çünkü Türkiye Suriye’yi tezkere ile susturma planını tamamen başarısız şekilde sonuçlandırdı. Uzmanlar, akademisyenler, bizim gibi gazeteciler “tezkere caydırıcılık özelliği taşıyor, bu yönüyle savaş ihtimalini azaltır” diyebiliriz, ama devleti temsil eden hemen hemen herkes “yeaa kesinlikle kullanmıycaz zaten, raad olun” diyemez. Derse top atışına karşı saldırı ne kadar ciddiye alındıysa, tezkerenin çıkması da o kadar ciddiye alınır.

  Türkiye de Suriye de bir savaş çıkması için elinden geleni yapmıştır. Halen de yapıyorlar. Zorla, ittire ittire savaşa girecekler. Durum keşke bu noktaya gelmeseydi, ama bir şekilde geldi.

  Özet geçiyorum: Türkiye Suriye’ye savaş açmamalı, savaş açacağını da sanmıyorum, ama bir ihtimal açarsa da şaşırmam.

 6. Deniz Aslan

  16/10/2012 at 17:11

  Suriye’de yaşanan zulmün kaynağı neden Şam yönetimi olsun? Şam yönetimi sadece birkaç yıl öncesinde kimsenin kılına bile zarar vermezken neden bugün ülke kan gölüne döndü, bunu sormak gerekiyor. Karşınızda silahlı bir isyancı grup varsa, onlara silahla karşılık verirsiniz. Hele bir de bu iyancı grup dış güçler tarafından destekleniyorsa!..

 7. Okan Yüksel

  17/10/2012 at 16:33

  Türk dış politikası tarihinde ilk kez aykırı bir ses çıkartıyor diye yazmışsınız ancak yanılıyorsunuz. Suriye krizinde Türkiye’nin söylemi Batı’dan farklı değil. Hatta o kadar benzer ki kimileri Türkiye’yi Batılı ülkelerin teşeronu olmakla bile suçlayabiliyor! Yani aykırı ses falan yok.

  İlla aykırı ses arıyorsanız 1974’e dönüp bir bakmanızı öneririm. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’ya rağmen dış politika nasıl yapılırmış bunu 1974’te neler yaşanış, bir incelerseniz görebilirsiniz.

 8. MURAT

  20/10/2012 at 09:35

  Savaşa kesinlikle hayır.Şartlar ne olursa olsun esad ne kadar taciz ve kışkırtmada bulunsada Türkiye savaşa yol açabilecek hamleler yapmamalı.Bölgede ve dünyada savaşı istemeyen tek ülke Türkiye.S.arabistan,İran,İsrail,ABD,Katar,Avrupa ülkeler savaş çıkmaması için bir şey yapmıyorlar.Şimdilik savaş sonrası için yapacakları hamleleri düşünüyorlar.
  Savaşla İran ve Türkiye karşı karşıya getirilip etkisi yüzyıllarca sürecek, en az Kerbela kadar büyük olacak bir fitne ile şii-sünni çatışması çıkarılmak isteniyor.Ama Türkiye nin sağduyulu tavrı böyle bir ihtimali zayıflatıyor.Her nekadar Türkiyenin Suriye krizini iyi yönetemediği söylensede aslında Türkiye krizi çok iyi yönetiyor.Bölgede bir savaş yada şii sünni çatışması yaşanmıyorsa bu Türkiye nin eleştirilen dış politikaları sayesindedir.Türkiye belki Tarih yazmıyor ama başkalarınında yazmasına müsade etmiyor.

 9. Sol Ölmedi

  16/07/2013 at 18:10

  nota verilebilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.