İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Müslüman Kardeşler ve Arap Baharı

Son yıllarda Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da etkisini arttırmaya başlayan Müslüman Kardeşler’in özellikle Arap Baharı’yla birlikte altın çağını yaşamaya başladığı söylenebilir. Öyle ki bu sürece “Müslüman Kardeşler Baharı” demek çok da yanlış olmayacaktır.

Bugüne kadar Müslüman Kardeşler’e yaşama şansı vermeyen Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin otoriter liderlerinin Arap Baharı ile iktidarlarını kaybetmeleri Müslüman Kardeşler’e büyük bir imkân sağlamıştır.

Muhalif eylemlere sahne olan bölgede Libya, Mısır ve Tunus’ta hükümetler devrilmiş; Ürdün, Umman, Yemen ve Kuveyt’te ise hükümetler yenilenmiştir. Arap Baharı sürecinde muhalif hareketlerle aynı cephede yer alan örgüt, bugüne kadar yasaklı olduğu söz konusu ülkedeki bu iktidar değişikliğini fırsata dönüştürerek ya kendisi iktidara gelmiş ya da en güçlü iktidar alternatiflerinden bir tanesi konumuna yükselmiştir.

Arap Baharı’yla birlikte Müslüman Kardeşler’in etkinlik kazanması ve hatta örgütün sürecin en önemli lokomotiflerinden birisi haline gelmesinin altında birçok neden sıralanabilir. Ancak bunların başında örgütün sağlam bir teşkilata sahip olması ve yolsuzluk ile adaletsizlikten bıkan ve nispeten demokratik bir ortama kavuşan Orta Doğu halklarına bunları vaat ediyor olması gelmektedir.

Ülkeleri onlarca yıldır tek başına yöneten diktatörlerin rejimlerinin ardından oluşan iktidar boşluğunu doldurmakta en güçlü adayın Müslüman Kardeşler olması onun sağlam bir teşkilatlanmaya sahip olması sayesinde mümkün olabilmiştir. Türkiye dâhil Ortadoğu’da tam 70 ülkede teşkilatlanmış olan Müslüman Kardeşler örgütü, Arap Baharı sürecinde pek çok muhalif örgüt ya da grup için bir merkezi haline gelmiş ve kendi baharlarını başlatmışlardır.[1]

Müslüman Kardeşler, bölgede faaliyet gösteren diğer Muhalif İslami partilere de ilham vermekte ve faaliyetleriyle örnek olmaktadır. Bu çerçeveden düşünülecek olursa örgütün Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki etkinlik alanı artacaktır. Bu süreç Müslüman Kardeşlerin kurulduğu ve iktidara geldiği Mısır’ın da bölgede daha fazla sözünün geçmesine, daha etkili bir aktör olarak hareket etmesine neden olacaktır.

 

Okan Yüksel

Politik Akademi Genel Koordinatörü, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

 


[1] Özlem Özkan, Çölde Bahar Olur Mu?, http://www.academia.edu/1515555/Colde_Bahar_Olur_Mu (27.12.2012)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.