Müslüman Kardeşler ve Arap Baharı
Connect with us

Makale Analiz

Müslüman Kardeşler ve Arap Baharı

Yayınlandı

on

Son yıllarda Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da etkisini arttırmaya başlayan Müslüman Kardeşler’in özellikle Arap Baharı’yla birlikte altın çağını yaşamaya başladığı söylenebilir. Öyle ki bu sürece “Müslüman Kardeşler Baharı” demek çok da yanlış olmayacaktır.

Bugüne kadar Müslüman Kardeşler’e yaşama şansı vermeyen Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin otoriter liderlerinin Arap Baharı ile iktidarlarını kaybetmeleri Müslüman Kardeşler’e büyük bir imkân sağlamıştır.

Muhalif eylemlere sahne olan bölgede Libya, Mısır ve Tunus’ta hükümetler devrilmiş; Ürdün, Umman, Yemen ve Kuveyt’te ise hükümetler yenilenmiştir. Arap Baharı sürecinde muhalif hareketlerle aynı cephede yer alan örgüt, bugüne kadar yasaklı olduğu söz konusu ülkedeki bu iktidar değişikliğini fırsata dönüştürerek ya kendisi iktidara gelmiş ya da en güçlü iktidar alternatiflerinden bir tanesi konumuna yükselmiştir.

Arap Baharı’yla birlikte Müslüman Kardeşler’in etkinlik kazanması ve hatta örgütün sürecin en önemli lokomotiflerinden birisi haline gelmesinin altında birçok neden sıralanabilir. Ancak bunların başında örgütün sağlam bir teşkilata sahip olması ve yolsuzluk ile adaletsizlikten bıkan ve nispeten demokratik bir ortama kavuşan Orta Doğu halklarına bunları vaat ediyor olması gelmektedir.

Ülkeleri onlarca yıldır tek başına yöneten diktatörlerin rejimlerinin ardından oluşan iktidar boşluğunu doldurmakta en güçlü adayın Müslüman Kardeşler olması onun sağlam bir teşkilatlanmaya sahip olması sayesinde mümkün olabilmiştir. Türkiye dâhil Ortadoğu’da tam 70 ülkede teşkilatlanmış olan Müslüman Kardeşler örgütü, Arap Baharı sürecinde pek çok muhalif örgüt ya da grup için bir merkezi haline gelmiş ve kendi baharlarını başlatmışlardır.[1]

Müslüman Kardeşler, bölgede faaliyet gösteren diğer Muhalif İslami partilere de ilham vermekte ve faaliyetleriyle örnek olmaktadır. Bu çerçeveden düşünülecek olursa örgütün Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki etkinlik alanı artacaktır. Bu süreç Müslüman Kardeşlerin kurulduğu ve iktidara geldiği Mısır’ın da bölgede daha fazla sözünün geçmesine, daha etkili bir aktör olarak hareket etmesine neden olacaktır.

 


[1] Özlem Özkan, Çölde Bahar Olur Mu?, http://www.academia.edu/1515555/Colde_Bahar_Olur_Mu (27.12.2012)

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.