Suriye’de Diplomatik Çözüme Doğru
Connect with us

Makale Analiz

Suriye’de Diplomatik Çözüme Doğru

Yayınlandı

on

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin ilk yurtdışı gezisinin ana konusu Suriye krizi olacak. Kerry, gezi boyunca sırasıyla ziyaret edeceği İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emerlikleri ve Katar’da önce Suriye sorununu masaya yatıracak.

Amerika’nın Sesi’ndeki habere göre çiçeği burnunda Bakan, müttefikleriyle yapacağı görüşmelerde krizin “diplomatik yoldan sona erdirilmesinin” ne kadar önemli olduğunun altını çizecek. Anlaşılan Washington geç de olsa Cenevre Anlaşması’na geri dönüyor, krizin iktidar ve muhalefet arasındaki diyalogla çözülebileceğini savunan Rusya ve Çin’le aynı çizgide buluşuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yeni dönemde stratejik öncelikler “Suriye krizinin sona erdirilmesi, bölgesel istikrarın sağlanması, barış ve güvenliğin artırılması” şeklinde sıralanıyor.

Belli oluyor ki Washington yeni bir plan hazırlamış. Ve John Kerry cebine bu planı koyarak geziye çıkıyor. Ancak, ABD’nin diplomatik çözüm derken Esad’ın Suriye Devlet Başkanlığı görevini bırakması konusunda ısrar etmesi beklenebilir. Tabii o zaman da Moskova’nın alacağı tavır önem kazanıyor.

Çözüm Esad’la mı, Esad’sız mı sağlanacak?

 Geçen pazar Kerry Rus meslektaşı Lavrov’la uzun bir telefon görüşmesi yapmıştı. Washington sessiz kalmayı tercih etti ama Lavrov meslektaşıyla neler konuştuğunu açıkladı. Aslında iyi de oldu… Lavrov’un aktardığı bilgiler Suriye’de diplomatik çözüme karşı çıkan muhalif grupların giderek güçten düştüğünü gösteriyordu.

Tabii bu durumun diplomatik çözüm yanlılarını cesaretlendirici bir etkisi de oldu aynı zamanda. Suriye krizinin çözüm sürecinde ilerleme kaydedildiğini bildiren Lavrov’un açıklaması şöyleydi: “Biz ve Washington, oluşan şansın tam olarak kullanılması gerektiği kanısındayız. [Suriye’de] hükümet ve muhalefet arasında temasların gerçekleşmesi için, temsilcilerin belirlenmesi ve görüşme yerinin seçilmesi gibi ikincil önemdeki sorunları bir an önce çözmeliyiz. Bu amaçla ne mümkünse yerine getirmeliyiz. John Kerry ile telefon görüşmemizde, öne sürülen koşulların diyaloğa engel olmaması için neler yapılması gerektiğini belirlemeye çalıştık. Umutluyuz…” (Rusya’nın Sesi)

Öyle görünüyor ki, ABD ile Rusya, iki yıldır devam eden Suriye krizinde ilk kez böylesine yakın duruş sergiliyorlar. Diplomatik çabaların hızlanması da bu sürecin bir tür göstergesi… Lavrov, atakta! Örneğin, Arap Birliği ile diplomatik çözümde işbirliği sağlanması… Buna paralel olarak Suriye’de Şam yönetimiyle muhalefet arasında diyalog eğiliminin ortaya çıkmaya başlaması…

Sergey Lavrov, Amerikalı meslektaşına kolaylık olsun diye ziyaretten önce bölgeye çekidüzen vermeye mi uğraşıyor, nedir? Ancak, her şeye karşın Kerry’nin Avrupa ve Ortadoğu gezisinin sonuçlarının beklenmesi gerekir…

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.