Kuzey Irak Petrolü İştah Kabartıyor
Connect with us

İktisat

Kuzey Irak Petrolü İştah Kabartıyor

Türkiye büyüyen bir ülke. Büyümeyi sürdürmek için daha fazla üretmek, üretim içinse enerji gerekiyor. Ancak Türkiye ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmek için gereken kaynaklardan yoksun.

Yayınlandı

on

Türkiye büyüyen bir ülke. Büyümeyi sürdürmek için daha fazla üretmek, üretim içinse enerji gerekiyor. Ancak Türkiye ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmek için gereken kaynaklardan yoksun.

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı, CIA, verilerine göre Türkiye’nin kanıtlanmış petrol rezervi sadece 270 milyon varil. Bu oranla Türkiye dünyada 57. sırada. Türkiye’nin doğalgaz rezervi ise 6.173 milyar metre küp ile sınırlı. Bu da dünyada 84. sıraya tekabül ediyor.

Hal böyle olunca gözümüz dışarıda oluyor ve ihtiyacımızı ithalat yoluyla karşılamak zorunda kalıyoruz. Bugün Türkiye günde 284.400 varil ham petrol ve yılda 43 milyar metre küpten fazla dogalgaz satın alıyor.

Bu çerçeveden bakınca Türkiye’nin büyümesi tamamen dışa bağımlı görünüyor. Türkiye petrol ve doğal gazın büyük bölümünü Rusya ve İran’dan karşılıyor ancak politik ve ekonomik gerekçelerle bu iki ülkeye bağımlı kalmak da istemiyor. İşte bu noktada Irak’taki petrol ve doğalgaz rezervleri önem kazanıyor…

 

Petrol Üretim Devi Irak

Irak, Türkiye’nin petrol talebini karşılayabileceği, en azından alternatif oluşturabileceği bir üretici olarak karşımıza çıkıyor. Günde yaklaşık 3 milyon varil petrol üreten Irak, bu alanda dünyadaki 8. ülke olarak dikkat çekiyor. Suudi Arabistan ve Rusya’dan sonra en fazla petrol ihraç eden ülke konumundaki Irak, günde 2.6 milyon varil ham petrol ihracatı yapıyor. Yani ürettiği petrolün büyük bölümünü (kendi sanayisi çok da gelişmediği için) kullanmadan ihraç ediyor.

Uzmanlar Irak’ın kantlanmış petrol rezervinin 143 milyar varil olduğunu ancak yapılacak yeni arama çalışmalarının bu miktarı çok daha arttıracağı görüşünde.  Bu noktada Uluslararası Enerji Ajansı Irak’ın yarınlardaki petrol üretimine ışık tutacak öngörülerde bulunuyor. Ajansa göre Irak’ın 3 milyon varil olan günlük petrol üretimi, 2030’da 6 milyon varile, 2035’te ise 8 milyon varile çıkacak. Yani Irak yarınlarda da enerji piyasasında önemli bir üretici olarak kendisini gösterecek.

 

Kuzey Irak’ın Petrol Rezervleri

Irak petrollerinin Türkiye’yi ilgilendiren kısmı, coğrafi ve son yıllarda oluşmaya başlayan siyasal yakınlık nedeniyle daha çok Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi topraklarında bulunuyor. Son haftalarda Ankara, Erbil, Bağdat ve Washington hattında bu bölgedeki petrolün Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden dünyaya satışı müzakere ediliyor.

Peki, Kuzey Irak petrolleri ülke geneline kıyaslanınca ne kadar önemli? Şu an için Kuzey Irak’ta 40 milyar varil petrol olduğu düşünülüyor. Bu da Irak’ın genelinde 143 milyar varil petrol rezervi olduğu düşünüldüğü zaman oldukça önemli bir oran.

 

Türkiye’nin Amacı “Üzüm Yemek”

Türkiye, Kuzey Irak’ın petrolüne talip. Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimi de bu konuda Türkiye’nin talebine sıcak bakıyor. Yani iki taraf için de bir “kazan kazan” durumu var.

Ancak Irak merkezi yönetimi, Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin Türkiye ile böyle bir anlaşma yapma yetkisi olmadığı görüşünde. Bağdat’taki merkezi hükumet kendisinin by-pass edilip, Erbil ile yapılacak bir anlaşmayla ülke petrolünün satışına sıcak bakmıyor. Bunun Irak Anayasası’na uymadığını savunuyor ve arkasında da ABD gibi bir gücün desteği var.

Türkiye’nin amacı petrol almak. Türkiye bu nedenle Ankara-Bağdat hattında ipleri fazla germek istemiyor. (Neyse ki!) Bağcıyı ikna edip, üzümü yemek derdinde olan Türkiye, Bağdat ve Washington’u iknaya çalışıyor. Çok büyük bir sürpriz olmaz ve hatalar yapılmazsa bu da başaracak gibi görünüyor. Ancak Orta Doğu’da son zamanlarda yaşanan diplomatik krizler insanı korkutmuyor da değil.

 

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.