Eşcinsel evlilikleri destekliyoruz diyen Starbucks’ın satış ve karı düştü. İtiraf şirketin hissedarı Tom Strobhar’dan geldi. Strobhar, yaşanan olumsuzlukta şirkete yönelik boykotun etkili olduğunu açıkladı.

Peki, olay bu aşamaya nasıl geldi?

Başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Batı’da son yıllarda öne çıkan bir konu da eşcinsel evlilikler. Avrupa’da birçok ülkede yasal olan eşcinsel evlilik Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğu eyaletinde de düzenlenen referandumlarla kabul edildi.

Eşcinsel evliliklerin böylesine hızla yasalaşmaya başlaması muhafazakarları rahatsız etmiş olacak ki birçok ülkede eşcinsel evlilik tarıştmaları başladı.

Siz bu konuda düşündüklerinizi rahatlıkla ifade edebilir misiniz bilmem ama Dünya’nın en önde gelen kahve devi Starbucks tavrını tüm dünyaya açıkladı.

30 ülkede 6 bine yakın şubesi bulunan dev şirket, eşcinsel evlilikleri desteklediğini duyurarak, bu çerçevede yapılan tüm çalışmalara katkı sunmaya çalıştı. Şirketin CEO’su Howard Schulz, farklılıkların saygı görmesine taraftar olduklarını ve bunun şirket felsefelerinin merkezinde bulunduğunu söyledi.

Starbucks’ın bu çıkışı özellikle muhafazakarları rahatsız etti. Öyle ki Hristiyan muhafazakarlar kabul etmedikleri İslam dinine mensup Müslümanları bile bu şirketi boykot etmeye çağırdı. Şirket hissedarı Tom Strobhar, Çarşamba günü ABD’nin Seattle kentindeki şirket kongresinde boykotun kısmen başarılı olduğunu ve Starbucks’ın gelirlerinde küçük de olsa bir azalma yaşandığını açıkladı.

Ancak şirketin CEO’su Schultz, bu tartışmanın ekonomik değil, politik olduğunu belirterek “Starbucks çeşitliliği ve eşitliği desteklemeye her zaman devam edecek” diye konuştu.

Şimdi bu noktada  sormak istediğim birkaç soru var:

  • Birincisi, bir şirketin siyasal ya da sosyal bir konuda tavır almasını, bunu kamuoyuyla paylaşmasını doğu buluyor musunuz?
  • İkincisi Türkiye’de bir şirket bunu yapabilir mi? Yaparsa halkın tepkisi ne olur?
  • Türkiye’de hükümetin kendisine muhalefet eden bir şirkete yönelik politikası ne olur? Bu şirket ticari faaliyetlerini sürdürebilir mi?
  • Ve son olarak, Türkiye’de eşcinsel evliliklerin yasalşmasını destekliyor musunuz?

Sorular bunlar. Sizler de cevaplarınızı yorum başlığı altında bırakabilirsiniz. Cevaplarınızı bekliyor olacağım.