İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mussolini ve Ordu Süvari Ekibi

1938 yılının Mayıs ayındayız. Yer İtalya’nın Nice kenti. İktidarda olan faşist lider Mussolini ayakta, milli marşı ve göndere çekilen bayrağı selamlamakta..

Tahmin edeceğiniz üzere marş İtalyan milli marşı ve bayrak da İtalyan Bayrağı… Değil! Marş, İstiklal Marşı ve bayrak ay yıldızlı Türk bayrağı! Ve tekrar edeyim marşı ve bayrağı ayakta selamlayan kişi prestij politikalarıyla tarihe geçen faşist lider Benito Mussolini..

Peki neden? Sebep Türk Süvari Ekibi! Roma/Milletler Kupası düzenlenmekte o zaman, ödül Altın Mussolini Kupası. Türk süvarileri 7 ülkenin süvari ekibini geride bırakıyorlar ve kupayı ellerine alıyorlar. Türk basını da tabii ki ilgileniyor bu durumla, zaten Mussolini de Hitler de fazla bilindik şahsiyetler o zaman. Haber bu noktada daha büyük bir etki yapıyor, Türk süvari ekibi bolca takdir ediliyor.

Nasıl oluyor da bir süvari ekibi ile, kimsenin ayağa kaldıramadığı güçlü, faşist lider Mussolini’yi ayakta ve hem de milli marşımıza ve bayrağımıza selam vererek durdurabildiğimiz bolca konuşuluyor.

Ardından süvari ekibimiz Türkiye’ye doğru yol alıyor ve vatana giriş yapıyorlar. Nasıl karşılandılar, neler yaşadılar orasını araştırdım ama bulamadım. Dikkatimi çeken nokta, Türkiye dün de Türkiye’ymiş dedirtti ama: Süvari ekibimize ödül olarak ne verilmiş biliyor musunuz? Bir güzel dağıtılmış süvari ekibimiz! Kimisi şark hizmetine sürülmüş kimisi kıta görevine başlatılmış.. Gazete ve gazeteciler müdahale etmişler haliyle ama nafile! O gün süvari ekibimizin bittiği gün olmuş.

Kimlerdi, kimimizin dedeleriydi onlar meçhul! Meçhul çünkü biz tarih ve arşiv özürlü  bir milletiz. Ne tek bir fotoğraf bulabildim ne de bir makale. Sanırım bu satılar da sanal ortamdaki en geniş anlatım. Üzüldüm tarihçilerimize…

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir