Ulusalcıların Yapamadıkları Avrupa Açılımı
Connect with us

Makale Analiz

Ulusalcıların Yapamadıkları Avrupa Açılımı

Yayınlandı

on

Lise yıllarımın başında ulusalcı sayabileceğim Cumhuriyet, Yeniçağ ve benzeri gazetelerin Türkiye’nin uluslararası vizyonu noktasında bir tek sloganları vardı: “Ne AB ne ABD, Tam Bağımsız Türkiye!

Slogan o günlerde oldukça ilgimi çekmiş ve akıllıca gelmişti. Türkiye’nin önceliğinin ne Avrupa Birliği ne de Amerika Birleşik Devletleri olmadığını, önceliğimizin Türkiye’yi tam bağımsız kılmak olduğunu düşünmüştüm. Bugün de aynı şeyleri düşünüyorum. Yalnız artık bu sloganın birileri tarafından çok yanlış noktalara çekildiğini görmekten rahatsız olmaktayım.

Ulusalcılar arasında AB ve ABD’yi konuşmaya bile tolerans gösteremeyen isimler var. Böyle bir konuşma yaptığınız vakit, “aslında AB içinde temiz süt emmiş adamlar var” dediğiniz vakit hemen sizi Batı uşaklığıyla itham ediyorlar.

Oysa göremedikleri şey AB’nin de ABD’nin de homojen bir yapıya sahip olmadığı. AB ve ABD, içerisinde pek çok farklı görüşten; birbirinden çok çok farklı topluluk ve ideolojilerden oluşuyor. Bu görüşler arasında ulusalcı söyleme uyan birok görüş, ulusalcılarla aynı yolda yürüyen yüz binlerce insan var.

Türkiye’de ulusalcılar bunu göremedikleri için, Türkiye’de ulusalcılar bunun bilincine tam olarak varamadıkları için bugün Avrupa ya da Amerika’da ulusalcılar iyi bir vizyona sahip değiller. Vizyon ise günümüzde “hemen herşey” demek oluyor. Vizyonsuz bir çıkış, çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Ulusalcılar artık doğru düzgün bir Batı açılımı yapmalılar, bunu yaparken de iyi bir vizyonu araç edinmeliler. Aksi halde Batı’da Türkiye’yi cemaatler temsil etmeyece devam edeceklerdir. Batı’nın gazeteleri, Batı’nın televizyonları, Batı’nın ajansları Türkiye haberlerini cemaatlerin gözünden vereceklerdir. Batı Türkiye’nin iç gelişmelerini sadece cemaatlerden öğrenebilecektir.

İşte tüm bu sebeplerden ötürü ulusalcılar yeni bir Batı açılımını bir an önce yapmalıdırlar. Batı değerlerini ve Batı’nın aydınlığını yaşayan Ulusalcı insanların bu noktada böylesine geç kalmış olması çok düşündürücü…

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.