İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, OPEC

Organization of Petroleum Exporting Countries, kısaca OPEC, Türkçe Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, keşfedilmiş dünya petrol rezervlerinin 2/3’sini elinde bulunduran, bu gücü siyasal ve ekonomik anlamda kullanmayı amaçlayan 12 devletten oluşmaktadır.

Örgüt, 10-14 Eylül 1960 tarihleri arasında gerçekleştirilen Bağdat Konferansında kurulmuştur. Bağdat Konferansının katılımcıları da olan İran, Irak, Kuveyt, Sudi Arabistan ve Venezuela aynı zamanda örgütün kurucu üyeleri olmuşlardır. Katar 1961’de, Endonezya 1962’de, Libya 1962’de, Birleşik Arap Emirleri 1967’de, Cezayir 1969’da, Nijerya 1971’de, Ekvator 1973’te, Gabon 1975’te, Angola 2007’de örgütün üyeleri arasına katılmışlardır. Üyelerden üçünün örgüt üyeliğinin son bulması ile bugün itibariyle örgütün toplamda 12 üyesi olduğu bilinmektedir. (Detaylı bilgi için OPEC Resi Web Sitesi: Üye Devletler)

 OPEC Petrolü Strajtejik Bir Araç Olarak Kullanamamaktadır

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, OPEC, görünürde bir petrol karteli izlenimi vermektedir. Fakat örgüt, tam anlamıyla bir kartel değil, daha çok petrol ihraç eden ülkeler arasında bir işbirliği ortamı oluşturmayı amaçlayan bir yapıdadır. Nitekim örgüt üyeleri, petrolü stratejik olarak kullanamamaktadır. Sadece 1970’li yıllarda stratejik olarak kullanılabilen petrol bu süreç sonrasında örgüt tarafından, stratejik amaçlara yönelik olarak kullanılmamış/kullanılamamıştır.

Not: Bu maddenin hazırlanmasında Prof. Dr. İbrahim Canbolat’ın “Gelişmekte Olan Ülkeler ve Dış Politika” adlı kitabından yararlanılmıştır.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.