Bağlantısız Ülkeler Hareketi ve 3. Dünya
Connect with us

3. Dünya

Bağlantısız Ülkeler Hareketi ve 3. Dünya

Yayınlandı

on

Üçüncü Dünya Ülkelerinin ilk oluşumları da sayılabilen Bağlantısız Ülkeler Hareketi, Soğuk Savaşın ilk yıllarında Asya Konferansları ve Asya-Afrika Konferansı ile olgunlaştırılmış, 1961 yılında Doruk Toplantısında hareketin temel ilkeleri saptanmıştır.

Önceki yazılarımda değinmiş olduğum Üçüncü Dünya Ülkelerinin büyük bir bölümü, yaklaşık %80’i bağlantısız ülkeler arasında yer almış ve bu şartlarda iki kutuplu dünya düzeninde üçüncü bir yol açılmaya çalışılmıştır. Şüphesiz ki Bağlantısı Ülkeler Hareketi iki kutuplu dünya düzeninin bir sonucudur.

İki kutuplu dünya düzeninin 1990’ların başlarında son bulması ile Bağlantısız Ülkeler Hareketi de çözünmeye ve etkinliğini zamanla kaybetmeye başlamıştır.

Not: Bu maddenin hazırlanmasında Prof. Dr. İbrahim Canbolat’ın “Gelişmekte Olan Ülkeler ve Dış Politika” adlı kitabından yararlanılmıştır.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
1 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.