Yeni Medya, Uluslararası İlişkilere Yön Veriyor: Wikileaks ve Julian Assange Örneği
Connect with us

Medya ve İletişim

Yeni Medya, Uluslararası İlişkilere Yön Veriyor: Wikileaks ve Julian Assange Örneği

Yayınlandı

on

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti başta olmak üzere pek çok hükümetin başı Wikileaks adlı internet sitesinin yayınladığı belgelerle dertte. Julian Assange öncülüğünde hareket eden ve dünyanın dört bir tarafındaki aktivistlerce geliştirilen Wikileaks, halkı “hükümetlerin ve şirketlerin gerçek yüzüyle” tanıştırmayı amaç edinen bir site.

Yayınladığı manifestoda Afrika‘da önlenebilir hastalıklardan dolayı her saat yüzlerce kişinin öldüğünü vurgulayan site, bunun sorumlusu olarak gördükleri kimi devletlere ve şirketlere karşı ciddi bir savaş açmış durumda. Sanıyorum son günlerde gündeme bomba gibi düşen Wikileaks belgeleri bu savaşta, Wikileaks‘ın bir cephede daha kazandığını gösteriyor.

Wikipedia‘da “Wikileaks” başlığı altında yer alan bilgiler şöyle:1

Wikileaks kaynaklarının gizliliğini koruyarak hükümetlerin ve diğer organizasyonların hassas belgelerini yayınlayan, İsveç merkezli bir uluslarararası organizasyondur. Wikileaks’ın Çinli muhaliflerin yanı sıra ABD, Tayvan, Avrupa, Avustralya ve Güney Afrika ‘lı gazeteciler, matematikçiler ve başlangıç seviyesi şirket teknologları tarafından kurulduğu organizasyon tarafından belirtmiştir. 

Çeşitli gazete ve dergilenin tanımladığına göre Avustralya’lı gazeteci ve internet aktivisti Julian Assangeorganizasyonun yöneticisidir. Wikimedia Vakfı ile herhangi bir bağı bulunmamaktadır. 

Kuruluşundan sadece bir yıl sonra organizasyonun ve wikileaks.org ‘un veritabanına 1.2 milyondan fazla doküman bulunmaktadır. “İpotek Cinayeti” videosu en kayda değer belgelerin başında gelir. Wikileaks yayınladığı raporlarıyla çok sayıda yeni medya ödülleri kazanmıştır.

Wikileaks yayınladığı bu belgelerle, tüm dünyaya bir gerçeği tekrar hatırlatmış oldu: Hükümetler kurulu gazete ve televizyonları istedikleri gibi yönetedursunlar, yeni medya internette sınır tanımaz bir şekilde büyüyor ve güçleniyor. Yayınlanan belgeler ne bir ilk, ne de bir son. Her geçen gün daha fazla, çok daha fazla belge yayınlanacak internette. Bu süreç sonrasında ya mevcut hükümetlerin ya da mevcut iki yüzlü politikaların sonu gelecek!

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.