Barack Obama, Müslüman Dünyasına Seslendi!
Connect with us

ABD

Barack Obama, Müslüman Dünyasına Seslendi!

Yayınlandı

on

ABD Başkanı Barack Obama’dan Ortadoğu’ya yönelik 1 haftadır beklenen açıklama bugün geldi. Obama, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın ABD için önemine dikkat çekti. Arap ülkelerindeki isyanları desteklediğini, bugüne kadar 2 liderin yönetimden ayrıldığını, direnen liderlerin ise fazla zamanlarının kalmadığını, onlarında yönetimden ayrılacaklarını belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a sert mesajlar veren Obama; ‘ Ya geçişe öncülük et, ya da yoldan çekil’ sözlerini sarfetti. Böylelikle Obama, bölgedeki rejimlere seslenerek,  ülkelere uyarıda bulunmuş oldu.

Obama konuşmasında: ” Tarihi bir fırsatla karşı karşıyayız. Amerika’nın Tunus’ta bir sokak satıcısının haysiyetine, diktatörün kaba iktidarından daha fazla değer verdiğini gösterme şansına sahibiz. Amerika’nın, halkların kendi geleceğini belirleme ve fırsatlar kullanmaya yönelik hakkının ilerletilmesi yönündeki değişimleri memnuniyetle karşıladığından kimsenin şüphesi olmamalı.” sözlere yer verdi.

Obama bölge ülkeleri hakkında ise Mısır’ın 1 milyar dolarlık borcunu sileceğini, Tunus’da çeşitli yatırımların yapılacağı mesajını verdi. Son olarak Obama, tüm bu yardımların yapılması için bölge ülkelerinin öncelik olarak rejimlerini reforme etmelerine bağlı olduğunu açıkladı.

Elif Akın

Politik Akademi Yayın Yönetmeni, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın.   /  Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

 

1988'de Mersin'de doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2012 yılında Bursa Olay TV'de dış haber editörü, haber spikeri olarak gazeteciliğe başladı. Politik Akademi'nin koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.