İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Barack Obama, Müslüman Dünyasına Seslendi!

ABD Başkanı Barack Obama’dan Ortadoğu’ya yönelik 1 haftadır beklenen açıklama bugün geldi. Obama, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın ABD için önemine dikkat çekti. Arap ülkelerindeki isyanları desteklediğini, bugüne kadar 2 liderin yönetimden ayrıldığını, direnen liderlerin ise fazla zamanlarının kalmadığını, onlarında yönetimden ayrılacaklarını belirtti.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a sert mesajlar veren Obama; ‘ Ya geçişe öncülük et, ya da yoldan çekil’ sözlerini sarfetti. Böylelikle Obama, bölgedeki rejimlere seslenerek,  ülkelere uyarıda bulunmuş oldu.

Obama konuşmasında: ” Tarihi bir fırsatla karşı karşıyayız. Amerika’nın Tunus’ta bir sokak satıcısının haysiyetine, diktatörün kaba iktidarından daha fazla değer verdiğini gösterme şansına sahibiz. Amerika’nın, halkların kendi geleceğini belirleme ve fırsatlar kullanmaya yönelik hakkının ilerletilmesi yönündeki değişimleri memnuniyetle karşıladığından kimsenin şüphesi olmamalı.” sözlere yer verdi.

Obama bölge ülkeleri hakkında ise Mısır’ın 1 milyar dolarlık borcunu sileceğini, Tunus’da çeşitli yatırımların yapılacağı mesajını verdi. Son olarak Obama, tüm bu yardımların yapılması için bölge ülkelerinin öncelik olarak rejimlerini reforme etmelerine bağlı olduğunu açıkladı.

Elif Akın

Politik Akademi Yayın Yönetmeni, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın.   /  Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir