İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doç. Elman NASIROV: "Ermenistan'ın Devlet Terörizmi Siyaseti"

I. Uludağ Uluslararası İlişkiler Konferansı‘nda Azerbaycan Devlet İdaresi Akademisi üyesi Doç. Dr. Elman NasırovErmenistan devlet terörizmi siyaseti regional tehlukesizlik sisteminin formalashmasina esas tehdid kimi” konulu sunumunda, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ meselesinde, Ermenistan’ın Ermeni terörizmi yapmadığını, ‘Ermeni devlet terörizmi siyaseti yaptığını söylemiştir. Bunun nedeni olarak da terörizmde siyasi aracın en önemli araç olduğu yönünde açıklama yapmıştır.

NASIROV’a göre, Ermenistan’ın amacı 3 önemli denizi de (Karadeniz, Hazar, Akdeniz) içeren Büyük Ermenistan‘ı yaratmaktır. Azerbaycan ile yaşanan Karabağ sorunu ikili bir mesele olmaktan çıkmış, bölgesel ve uluslararası bir boyut kazanmıştır. Azerbaycan devleti gelirinin çoğunu askeri harcamalara ayırmak zorunda kalmaktadır. Dağlık-Karabağ sorunu ve Ermeni devlet terörizmi birbirine paralel bir sorundur.

Dağlık-Karabağ bölgesinin topraklarının radyasyon, nükleer faaliyetlerden dolayı zarar gördüğüne bu yüzden arazilerde yaşamanın zorluğuna dikkat çeken NASIROV, Ermeni askerlerin o toprakları nükleer faaliyet alanına çevirdiklerini söylemiştir.

Son olarak NASIROV, şunları söylemiştir: “İşgal altındaki Azerbaycan topraklarında, saraylarımız, medeniyet merkezlerimiz, vardır, şu da bir gerçek ki Ermenistan, bizim tarihimizi, mesela Sarı Gelin şarkımızı, Şah İsmail’i, kültürümüzü, şarkılarımızı, yazarlarımızı, kendi kültürleri gibi sahiplenmekte ve öyle dünya kamuoyuna yansıtmaktadırlar. Azerbaycan geliriyle, tarihiyle, kültürüyle Ermenistan’ın çok çok üstündedir ve büyüktür.”

Elif Akın

Politik Akademi Yayın Yönetmeni, Uluslararası İlişkiler Uzmanı

Yazarın tüm yazıları için tıklayın. / Yazara E-Posta atmak için tıklayın.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir