Amerikan Ordusu Afganistan'dan Çekiliyor
Connect with us

3. Dünya

Amerikan Ordusu Afganistan’dan Çekiliyor

Yayınlandı

on

Amerika Birleşik Devletleri,  Afganistan politikasında  ciddi bir değişim yaşıyor. Başkan Barack Obama televizyonlarda canlı yayınlanan konuşmasında Afganistan’daki 33.000 Amerikan askerin gelecek yaz sonuna kadar çeiklceğini açıkladı.

Başkan Obama, konuşmasında Temmuz ayından itibaren bu yıl sonuna kadar Afganistan’daki birliklerden 10.000 kişilik bölümünü geri çekeceklerini, önümüzdeki yaz sonuna kadar da, 33.000 askerin Afganistan’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne  geri döneceğini açıkladı.

Afganistan’daki Amerikan güçlerinin savaştan, destek pozisyonuna geçeceğini ifade eden Obama 2014’de geçiş sürecinin tamamlanacağını ve Afgan halkının kendi güvenliğinden sorumlu olacağını kaydetti.

Başkan Obama, bu kararın El Kaide’ye karşı verilen başarılı mücadelenin ardından geldiğine dikkat çekti. Afgan halkının barış ve istakrarı için çaba harcamaya devam edeceklerini kaydeden Obama’ya Amerikan halkının da destek verdiği söyleniyor.

2007'den bu güne "Değiştirmek için anlamak, anlamak için Politik Akademi" sloganıyla "Dünya"nın haber ve analizini veriyoruz...

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.