İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yunanistan İflasın Eşiğinde

Komşu Yunanistan iflasın eşiğinde. Avrupa Birliği liderlerinin Yunanistan krizini değerlendirdiği zirveden de Atina’ya yeşil ışık çıkmadı.  Liderler Yunanistan için B Planı’nın söz konusu olmadığını, ülkenin kemer sıkma politikalarını uygulaması gerektiğini açıkladı.

Euro bölgesi başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Birliği ve IMF’den aldığı kredi koşullarının hafifletilmesini isteyen Yunanistan için alternatif bir planlarının olmadığını söyledi. Liderlerin,  istenilen mali kaynağın kamu ve özel sektör tarafından ödeneceği konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Junker, buna karşın Yunanistan’ın geri ödeme yapması konusunda öngörülen şartların kolaylaştırılabileceği sinyalini verdi.

Ekonomik iflasın eşiğine gelen Yunanistan’da Papandreu hükümeti, Avrupa Birliği’nin istediği kemer sıkma önlemlerini 28 Haziran tarihinde Parlamentodan geçirmenin hesaplarını yapıyor. Hükümetin başarısız olması halinde daha büyük bir krizle karşı karşıya kalması bekleniyor.

Yunanistan sokakları da hareketli. Daha önce kemer sıkma politikalarına karşı şiddet eylemlerine sahne olan Başkent Atina’da bu kez polis ve itfaiyecler yürüdü.

Yunanistan’a Euro Bölgesi ve IMF’nin ortaklaşa hazırladığı 110 Milyar Euroluk bir kurtarma paketi sunulmuştu. Ancak bu paketin son diliminin Temmuz ortasına  bırakılması sonrası ikinci bir paketin daha devreye girmesi gündemde.

Avrupa Birliği, Yunanistan’ın 28 Temmuz’da vergi artışları ve kamu harcamalarında kesintilerle sağlanacak 28 Milyar Euro tutarındaki beş yıllık tasarruf paketini onaylamasını umuyor. Yunanistan bu önlemleri onaylamadığı takdirde, 110 milyar euroluk kurtarma paketinin ikinci bölümünü alamayacak. 350 milyar euroluk kamu borcu bulunan Yunanistan’ın 12 milyar euroluk dilim verildikten sonra bile 110 milyar euroluk ilk paket kadar büyük ikinci bir kurtarma paketine ihtiyaç duyacağı belirtiliyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.