Esad: Daha Parlak Bir Suriye İçin Çalışacağız
Connect with us

3. Dünya

Esad: Daha Parlak Bir Suriye İçin Çalışacağız

Yayınlandı

on

Şiddetin hüküm sürdüğü Suriye’de  Devlet Başkanı Beşar Esad, iki ay sonra ilk kez kamuoyunun karşısına çıkarak, ülkesindeki son durumu değerlendirdi. Ülkesinde yaşananlardan “mikrop” diye tanımladığı muhalifleri sorumlu tutan Beşar Esad, Suriye televizyonlarından canlı yayınlanan konuşmasında  Ağustos ayında parlamento seçimleri yapmayı planladıklarını belirtti. Suriye lideri Türkiye’ye kaçanlara da “dönün” çağrısı yaptı.

Esad konuşmasında, yaşanan olayların Suriye adına üzücü olduğunu söyledi ve yaşananlardan “mikrop” diye tanımladığı muhalifleri sorumlu tuttu. Esad’a göre şu anda karşı karşıya kaldıkları kriz aylar, yıllar sürecek bir kriz değil.

Suriye’deki tüm tarafları kapsayan bir ulusal diyalog süreci başlattıklarını ifade eden Esad, farklı özelliklere sahip yüz kişinin bu süreçte aktif rol alacağını ve Suriye’nin geleceğinin bu diyalog sürecine göre belirleneceğini söyledi.

Hukukun üstünlüğüne vurgu yapan Esad, talepleri dikkate alacaklarını ve bütün bunların ardından güneşli, parlak bir suriye için uğraşacaklarını ifade etti.

Türkiye’ye sığınan 10 binden fazla Suriyeliye ülkelerine geri dönmeleri çağrısı da yapan Esad, devletin bu kişileri koruyacağı sözünü verdi. Suriye lideri, “Devlet intikam alacak diyenlere inanmayın. Geri dönün. Devlet sizi kucaklayacak. Sizi aramızda mutlu vatandaş olarak görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Reformları bir takvime göre hızla gerçekleştireceğini ifade eden Esad; parlamento seçimlerinin Ağustos ayında yapılacağını, reform paketinin ise Eylül ayında tamamlanacağı sözünü verdi.

Sayıları 10.000’i aşan Türkiye’deki Suriyeliler de televizyonları başında Devlet Başkanı Esad’ın konuşmasını izlediler.

Ancak Türkiye’deki mülteciler Esad’ın sözlerini tutacağına inanmıyorlar. Esad’ın konuşmasını izleyenbir mülteci, Esad’ın halkına seslenişini “Esad her iki üç ayda yaptığı konuşmalarda reformları yapacağını söylüyor ama tüm söyledikleri yalan” diyerek yorumladı.

2007'den bu güne "Değiştirmek için anlamak, anlamak için Politik Akademi" sloganıyla "Dünya"nın haber ve analizini veriyoruz...

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.