Yunanistan'da Ekonomik Kriz Büyüyor
Connect with us

Avrupa

Yunanistan’da Ekonomik Kriz Büyüyor

Yayınlandı

on

Yunanistan ekonomik krizle boğuşuyor. Papandreu hükümeti, krizden çıkmamın yolunu kemerleri daha fazla sıkmakta görürken binlerce işçi ve memur faturanın yine kendilerine çıkartıldığı görüşünde. Ülke genelinde genel grev ve protesto gösterileri yapıldı. Gösterilerde polisle göstericiler arasında ciddi çatışmalar yaşandı.

Yunanistan’da ekonomik krize çare olarak gündeme getirilen kemer sıkma politikaları atinayı savaş alanına çevirdi. Genel grev nedeniye iş bırakan yunanlar, kortej halinde parlamentonun da bulunduğu sintagma meydanı’nda yürüdü. Parlamentoda yeni kemer sıkma önlemleri görüşülürken hükümet aleyhtarı protestocular parlamentonun etrafını kuşattı. Milletvekillerinin oturuma katılmasını önlemek isteyen protestocular, “kendinizi de borçlarınızı da alıp gidin” şeklinde sloganlar attı.

Polise taş ve molotof kokteyleriyle saldıran protestoculara polis göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi. Polisle karşı karşıya gelen eylemciler hükümetin ek vergi ve kesintiler öngören önlem paketini adil bulmuyor. Grev nedeniyle tren ve gemi  seferleri yapılmazken, gazetecilerin de greve katılması nedeniyle televizyon ve radyo kanallarında haber bültenleri yayınlanmadı, gazete bayilerinin rafları da perşembe günü boş kalacak.

Ülkedeki ekonomik kriz papandreu hükümetini yıpratıyor. Hafta sonunda düzenlenen bir anket, ana muhalefetteki yeni demokrasi’yi sosyalist pasok’un dört puan önünde gösterdi. Bazı çevrelerde erken genel seçim olasılığı da tartışılmaya başladı.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.