İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Libya'da Rüzgar Kaddafi'den Yana Esiyor…

Libya’da 5 aydır süren kanlı çatışmalarda, rüzgar Libya Lideri Muammer Kaddafi’den yana esmeye başladı. Batılı liderler Kaddafi’nin bunca zaman iktidarda kalabilmesine bir anlam veremezken Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanı Mike Mullen, Libya’daki NATO operasyonu için “genel anlamda bir çıkmazdayız” dedi.

 

Avrupalı liderler Kaddafi’nin iktidarını bu kadar uzun süre koruyabilmesine bir anlam vermezken Amerika Birleşik Devletleri Genel Kurmay Başkanı Mullen, “genel anmamda bir çıkmaktayız” dedi. Mullen ancak uzun vadede işler bir stratejinin, Kaddafi’yi iktidardan uzaklaştırmaya imkân vereceğini de sözlerine ekledi.

 

Ulusal Geçiş Konseyi’nde de artık Kaddafi’nin Libya’da kalabilme ihtimali üzerinde duruluyor. Konsey Başkanı Mustafa Abdül Celil, Kaddafi ve ailesinin Libya’da kalabilmesi için birtakım koşullarının olduğunu, nerede kalacağı, hangi koşularda kalacağına karar vermeleri gerektiğini söyledi.

 

Ancak ülkedeki NATO bombardımanı hız kesmeden devam ediyor. Hava bombardımanında hastaneler ve gıda depoları da hedef olabiliyor.

 

Başkent Trablus’un doğusundaki Ziltan kasabasında bir hastane ve gıda depolarının vurulduğu; hastanede 3’ü doktor 7 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

 

Bununla birlikte Libya’da 5 aydır devam eden kanlı çatışmaların asker ve isyancıların oruç tutacağı için ramazan ayıyla birlikte yoğunluğunu kaybedeceği sanılıyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir