İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suriye'de Bu Cuma Da Kanlı Geçti

Suriye’de on bir yıldır iktidarı elinde tutan Beşar Esad’la muhalifler arasındaki kanlı iktidar mücadelesi devam ediyor. Her Cuma olduğu gibi bu cuma nazmazından sonra da ülkenin büyük bölümünde protesto gösterileri düzenlenirken Suriye insan hakları sözcüsü güvenlik güçlerinin ateş açması sonucunda en az 24 sivilin öldüğünü iddia etti.

Ürdün sınırındaki Dera’da, ülkenin kuzey doğusundaki Deyrezzor’da, ülkenin büyük kentleri Şam ve Halep’te toplanan binlerce Suriyetli “yeni bir Suriye” talebiyle gösteri yaptı.

Ülkenin kuzeydeki hama kentinde rejim aleyhtarı gösterilerin başlamasından bu yana en geniş katılımlı gösterinin düzenlendiği ve yürüyüşe 500 bini aşkın kişinin katıldığı iddia edildi.

Hama’daki bu geniş katılımlı gösteri sonrasında Beşar Esad’ın bir kararnameyle Hama valisi Abdülaziz’i görevden aldığı öğrenildi.

Esad yönetiminin muhaliflere yönelik tavrı ise oldukça sert.  Esad, kendisine bağlı askeri birliklerle muhalefeti kan dökerek bastırmaya çalışıyor.

Suriye insan hakları sözcüsü, yaşanan son olaylarda, güvenlik güçlerinin açtıkları ateş sonucu 24 sivilin öldüğünü iddia etti.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir