Suriye'deki Savaşın Asıl Tarafları Kim?
Connect with us

Makale Analiz

Suriye’deki Savaşın Asıl Tarafları Kim?

Yayınlandı

on

Suriye’de 15 Mart 2011’de başlayan protesto gösterileri muhaliflerin silahlanmasıyla birlikte iç savaşa dönüştü. Silahların susmak bilmediği, sokaklarında her gün bombaların patladığı ülkede sadece bir yılda on bine yakın insan hayatını kaybetti. Uluslararası aktörlerin de dahil olduğu savaş bugün tam anlamıyla küresel bir güç mücadelesine dönüştü.

Geldiğimiz noktada Suriye’de yaşanan savaşın taraflarını Devlet Başkanı Beşar Esad’la silahlı muhalifler olarak görmemiz yanlış. Beşar Esad’ın yanına Rusya, Çin ve İran’ı; muhaliflerin yanına da Batılı ülkeleri koymamız gerekiyor. Yaşanan olaylar, bu çerçeveden bakıldığı zaman bir anlam kazanıyor.

Arap Baharı’yla tüm dengelerin alt üst edildiği Orta Doğu’da Suriye önemli bir kale. Rusya, Çin ve hatta İran’ın Suriye’yi böylesine desteklemesi, sert tepkilere karşın Beşar Esad’ın arkasında durmalarının nedeni bu. Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa Birliği’nin de desteğiyle dünyanın jandarmalığına soyunduğu bir dönemde Rusya ve Doğu’nun yükselen diğer güçleri “Biz de varız” diyor.

Suriye’deki iç (ve aslında bir o kadar da “dış”) savaşın galibinin kim olacağını öngörmek bugün için mümkün değil. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, bu savaşı kazanan yarınların dünyasında çok daha fazla söz sahibi olacak.

1988'de Adana'da doğdu. Uludağ Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler, Anadolu Üniversitesi'nde Medya ve İletişim öğrenimi gördü. 2011'de Olay TV'de dış haber editörü olarak gazeteciliğe başladı. 2014'te Al Jazeera Turk'e katıldı. Blog, makale ve haber dallarında 6 ödülü bulunuyor. Politik Akademi'nin genel koordinatörlüğünü üstleniyor.

Devamını Oku
Reklam
2 Yorum

2 Comments

 1. mithat

  02/03/2012 at 16:14

  “Beşar Esad’ın yanına Rusya, Çin ve İran’ı; muhaliflerin yanına da Batılı ülkeleri koymamız gerekiyor. Yaşanan olaylar, bu çerçeveden bakıldığı zaman bir anlam kazanıyor.”

  Ya da kaybediyor. Tipik bir sistem düzeyi analiz çalışması ve diğer tüm sistem analizlerinde olduğu gibi olayların insan boyutunu göz ardı ediyor. İnsan boyutundan kasıt, insani boyut değil elbet -ki ona da ancak yarım satır kadar bir değinilme söz konusu-.

  Literatürdeki bazı kavramlar, ABD’nin, AB desteğiyle dünya jandarmalığına soyunması gibi, atıfsız bir şekilde, altı doldurulmadan kullanılmış ve öngörüler kısmı son derece gevşek cümlelerle geçiştirilmeye çalışılmış.

  Hangi amaca ya dahangi okuyucu kitlesine hizmet ettiği anlaşılamayan deneme tadında bir yazı.

 2. gökhan karaşahin

  14/03/2012 at 10:39

  Bir ülkenin yönetimini silahla indirmek yanlış. Vatandaşın üstüne bomba attırmak dahada yanlış. Suriyede dış güçlerin oyununa yenik düştü ve avrupa birkez daha kazanmış oldu. Yıllarca sağ sol alevi sunni Türk Kürt ayrım yaptılar ayırmaya çalıştılar başarır gibi oldular ama başaramadılar. Başaramıyacaklarda…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır. İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.