İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

25.01.2012 Çarşamba… Dünyada Öne Çıkanlar…

SOYKIRIMI İNKAR YASASI TARTIŞILIYOR

İnkar yasasının senatoda kabul edilmesinden sonra Fransa’da başlayan tartışmalar da sürüyor. Yasaya itiraz için Anayasa Mahkemesi’ne gidecek parlamenterlerin sayısı giderek artarken, radikal sol grup, toplu halde yasaya itiraz etme kararı aldı. Soykırımı inkar yasasının mimarı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’den de çarpıcı itiraflar geldi. Sarkozy, cumhurbaşkanlığı seçiminde ermeni oylarının da kendisini kurtaramayabileceğini söyledi.

IRAK’TAN SÜRPRİZ ZİYARET

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki arasında tansiyon karşılıklı açıklamalarla tırmanırken, Bağdat’tan sürpriz bir ziyaret gerçekleşti. Şii lider Ammar el Hekim ile Maliki’nin müsteşarı ve Bağdat valisi Ankara’ya geldi.

DAVUTOĞLU RUSYA’DAN MESAJ VERDİ

Rusya’nın Başkenti Moskova’da Rus Dışişleri bakanı Sergay Lavrov ile biraraya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun gündeminde Fransız senatosunda kabul edilen inkar yasa tasarısı ve orta doğu’daki son gelişmeler vardı. Sarkozy’nin yasa tasarısı hiçbir ülkeyi hedef almıyor sözlerine tepki gösteren Davutoğlu “görünen köy kılavuz istemez” dedi.

DEVRİMİN YILDÖNÜMÜ

Mısır’da devrimin üzerinden tam bir yıl geçti. 30 yıllık Mübarek iktidarını üç hafta içinde deviren mısır halkı, aradan geçen süreye rağmen arzuladığı demokratik sisteme henüz kavuşamasa da devrimin birinci yılını coşkuyla kutladı.

DAVOS ZİRVESİ BAŞLADI

Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen Davos zirvesi bugün başladı. Küresel krizden çıkış için çare olarak görülen Davos’a rekor katılım beklenirken, toplantılara Türkiye’den de yoğun ilgi var.

 

Politik Akademi

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir